26 фактів з психології до уваги рівнянь, які допоможуть краще зрозуміти себе і оточуючих.

Завжди цікаво дізнаватися щось нове про те, як ми влаштовані, що нами керує, залежно від чого змінюється наша поведінка та настрій.

Дізнайтеся кілька цікавих психологічних фактів, знання яких може допомогти налагодити стосунки з людьми, життям і самим собою.

1. Дружба, що зародилася в період між 16 і 28 років, зазвичай буває найбільш міцною і тривалою.
2. Жінок тягне до чоловіків, які мають низький, хриплий голос, тому що ті здаються їм впевненими в собі, але не агресивними.
3. Зазвичай найкращі поради дають ті люди, у житті яких було багато важких моментів.
4. Чим вищим є інтелект людини, тим швидше вона думає і тим більш нерозбірливий у неї почерк.
5. Насправді не емоції впливають на нашу манеру спілкування, а навпаки, те, як ми говоримо, впливає на наш настрій.
6. На першому побаченні можна багато дізнатися про характер людини, судячи з того, як вона звертається до офіціанта або офіціантки.
7. Люди, у яких сильно розвинене почуття провини, дуже добре розрізняють емоції інших.
8. Чоловіки не смішніші за жінок: просто вони більше жартують, не думаючи про те, чи сподобаються їхні гостроти оточуючим.
9. Нетовариські люди володіють мистецтвом розповідати про себе зовсім небагато, але робити це так, щоб ви думали, що добре їх знаєте.
10. У жінок в два рази більше больових рецепторів, ніж у чоловіків, але також в два рази вищим є поріг переносимості болю.
11. Коли людина слухає музику на високих частотах, вона стає більш спокійною, щасливою і розслабленою.
12. Якщо думки не дають заснути вночі, запишіть їх. Від цього голова стане більш ясною і вас почне хилити до сну.
13. Смс з побажаннями доброго ранку і приємних снів активізують ділянку мозку, що відповідає за щастя.
14. Якщо ви будете робити речі, які вас лякають, ви станете більш щасливим.
15. Середня тривалість часу, протягом якого жінка зберігає таємницю, становить 47 годин 15 хвилин.
16. Люди, які постійно намагаються зробити щасливими інших, зрештою часто залишаються наодинці.
17. Чим ми щасливіші, тим менше часу на сон нам потрібно.
18. Коли ми тримаємо кохану людину за руку, ми не так сильно відчуваємо біль і менше переживаємо.
19. У людей з високим інтелектом менше друзів, ніж у середньостатистичної людини. Чим розумніша людина, тим більше вона є вибіркова.
20. Існує величезна ймовірність, що шлюб з людиною, яка є вашим найкращим другом, буде більш міцним, а ризик розлучення скоротиться на 70%.
21. Жінки, у яких більшість друзів − чоловіки, частіше перебувають у хорошому настрої.
22. Люди, які говорять двома мовами, можуть несвідомо змінювати особистість, коли переходять з однієї мови на іншу.
23. Занадто довго перебувати на самоті так само шкідливо, як і викурювати 15 сигарет на день.
24. Подорожувати корисно для розумового здоров’я, а також це знижує ризик серцевого нападу і депресії.
25. Люди виглядають набагато привабливішими, коли з ентузіазмом розповідають про те, що їм є справді цікавим.
26. Якщо співрозмовник стоїть, схрестивши ноги, це може означати невпевненість у собі. Ступні ніг повернені всередину — теж невпевненість в собі і слабкість. А ось людина, яка переминається з ноги на ногу або сумує, або боїться.

Сам не свій: Перехідний вік у хлопчиків — поради психолога.

Ваша мила дитина стала сама не своя? Вона прагне показати свою перевагу або навпаки замкнулася? При цьому вона учень середніх класів? Все нормально. Це — ПЕРЕХІДНИЙ ВІК. І ось його особливості у хлопчиків.
У хлопчиків перехідний етап дорослішання приходиться на вік 12 (14) – 17 (18) років. Піком негативних реакцій є етап від 14 до 16 років. Негативна фаза закінчується пошуком друга, тугою за однодумцями. Пік емоційної нестабільності приходиться на 11-13 років.

ОСОБЛИВОСТІ ПЕРЕХІДНОГО ВІКУ У ХЛОПЧИКІВ
Ознаки перехідного віку
  • У хлопчиків перехідний вік починається з набрякання яєчок, пізніше збільшується член і інші статеві органи. Це відбувається в середньому в 11-15 років.
  • Одночасно з цим з’являється волосся в районі статевих органів.
  • Через пару років починають прорізатися волосся на обличчі та на тілі.
  • Відбувається ломка голосу (перепади від низького до високого).
  • На самому початку дозрівання може спостерігатися невелике збільшення молочних залоз, яке проходить через рік-два.
  • Нічні еякуляції.
  • Загальні для обох статей реакції (агресія, суперечливість, втома, максималізм).
  • Прагнення продемонструвати свою фізичну силу.

СТАТЕВЕ ДОЗРІВАННЯ

У хлопчиків статеве дозрівання починається в 13-14 років, а закінчується в 16-17 років. Специфіка статевого розвитку — прагнення виглядати старше, «крутіше», бути схожим на своїх кумирів. Вони так само, як дівчатка, тягнуться до протилежної статі. Однак по-справжньому рідко закохуються, частіше «грають у відносини».
Статева ідентифікація у хлопчиків тісно пов’язана з образом жінки поруч. Тобто чим більше жіночого прикладу навколо, тим більше хлопчик усвідомлює свою мужність. Чим жіночніші навколо нього  дівчата, тим він більше відчуває себе чоловіком.

ФІЗИЧНИЙ РОЗВИТОК

Самовизначення
Пік росту хлопчиків припадає на 13 (13,5) років – 15 років, а сповільнюється до 18 років. При цьому вага зростає з 14 до 16 років.
Становлення імунітету
На підлітковий вік припадає підсумкова фаза розвитку імунної системи людини. У хлопчиків це відбувається в 14-15 років. Становлення імунітету залежить від зовнішніх умов середовища і від спадковості. Саме тому підліткам важливо:
  • добре і правильно харчуватися;
  • займатися спортом;
  • уникати шкідливих звичок.
Серцево-судинна система
Відзначається поступове збільшення артеріального тиску. Пульс дещо вищий за норму, але нижчий, ніж у дівчаток. Однак, як і у них, виникають головні болі, запаморочення, слабкість.
М’язи: У юнаків зростання м’язової маси припадає на 14 років, але відповідність силі дорослого чоловіка досягається пізніше.
Дихання: Ростуть органи дихання. У юнаків переважає черевний тип дихання. Хлопчики простіше переносять нестачу повітря при фізичному навантаженні.
Емоційна сфера
Як і дівчатка, хлопчики відрізняються підвищеною емоційністю і глибиною емоцій. Їм більшою мірою властива агресивність. В цілому у хлопчиків-підлітків емоційність нижче, ніж у дівчаток. Особливо це стосується відносин з дівчатами.

РЕКОМЕНДАЦІЇ БАТЬКАМ

  • З усіх елементів статевого дозрівання найбільше обурення (переляк, сором, нерозуміння, невпевненість) у хлопчиків може викликати феномен нічних еякуляцій. Важливо поговорити про це з сином. Хлопцям, як і дівчаткам, важливо знати особливості своєї репродуктивної системи (заздалегідь!).
  • Якщо не можете самі поговорити з підлітком про статеве дозрівання (до слова, повірте, він відчуває не менший дискомфорт), то просто подаруйте йому гарну книгу з доступною інформацією. Хлопчик сам вирішить, що саме і коли з неї він захоче дізнатися.
  • Підказуйте підлітку поради по догляду за шкірою або сходіть із ним до дерматолога. Підліткам дуже важливий їх зовнішній вигляд.
  • Не ігноруйте переживання підлітка щодо його зовнішнього вигляду, навіть якщо ви свого сина вважаєте ідеальним. Важливо пояснити, що це явище тимчасове і зовнішність людини формується до 20 років анатомічно, а пізніше легко коригується своїми силами.
  • Не погіршуйте ситуацію вигуками про неважливість його проблем.
  • Пам’ятайте, що девіантна поведінка, яка у підлітків зустрічається часто — компенсація комплексу неповноцінності. Важливо розібратися, чому підліток не впевнений в собі та допомогти.
  • Осуджуйте вчинки, а не підлітка.
  • Безумовно любіть.
  • Успішність багато в чому залежить від самооцінки. Самооцінку потрібно обов’язково підтримувати ззовні (завдання батьків). Повірте, підліток і так сам себе досить сварить та акцентує увагу на недоліках. Ваше завдання на противагу помічати тільки позитивні моменти. Принаймні акцентувати увагу на них.
  • Спілкування з однолітками та захоплення дуже важливі. Якщо це не шкодить дитині та суспільству, то нехай слухає «страшну» музику або «жахливо» виглядає.
  • В обмеженнях потрібно виступати єдиним фронтом. Підліток не повинен мати можливості обійти заборону в сім’ї.
Таким чином, завдання батьків хлопчика-підлітка — навчити його самостійно діяти, нести відповідальність за вчинки, вибирати коло спілкування і життєві орієнтири. Важливо сприяти розвитку позитивних рис його характеру і зменшення вираженості негативних (або акцентуації). Для цього можна проводити бесіди, самостійно досліджувати особистість (анкети, опитування).
Самопізнання і самовизначення — основа віку. У хлопчиків самовизначення більше орієнтоване на професійну діяльність. Нерідко вони навіть прагнуть знайти підробіток. Це добре і не варто цьому перешкоджати. Але потрібно посприяти розставленню адекватних пріоритетів і разом знайти компроміс.
Однак існує і зворотний варіант — пасивність. Тоді потрібно посприяти знаходженню хобі для підлітка.
При взаємодії з підлітком важливо уникати авторитарності та жорстокості, лібералізму, гіперопіки. Це руйнує стилі виховання. Вони надають деструктивний вплив на відносини дітей і батьків, їх особистості.

ВСТАНОВЛЕННЮ ДОБРОЗИЧЛИВИХ ВЗАЄМИНЗ ПІДЛІТКОМ ПОСПРИЯЄ:

  • зоровий і тактильний контакт (природна потреба всіх людей, часто несвідома);
  • активне слухання (промовляння почуттів дитини: «ти засмучений, тому що у тебе не виходить домашнє завдання»);
  • промовляння своїх почуттів, особливо негативних (але не «ти мене засмутив», а «я засмучена»).
Бажаю взаєморозуміння з вашими дітьми! Слухайте і будете почуті.

Як розвинути самосвідомість вашої дитини.

Як розвинути самосвідомість вашої дитини

Самосвідомість - навик, що допомагає розуміти свої емоції і вибирати правильні моделі поведінки

Самосвідомість - важливий навик, який потрібно розвивати у дитини. Самосвідомість допоможе дитині розвинути її сильні сторони і подолати недоліки. Якщо ви хочете пояснити дитині, що таке самосвідомість, і розвивати її відповідно до її віку, ця стаття - для вас.

Що таке самосвідомість

Самосвідомість - це життєвий навик, що допомагає дитині навчитися розуміти свої почуття і думки. Це підвищує потенціал дитини. Також самосвідомість допомагає дитині зрозуміти, як її саму і її поведінку бачать навколишні. Розвиток самосвідомості і вміння правильно її застосовувати - це важливий інструмент загального розвитку дитини.

Як навчити дитину самосвідомості

Самосвідомість допомагає дитині використовувати емоційний інтелект і розумові здібності. Також вона допомагає дитині розвивати соціальні навички і налагоджувати взаємини з оточуючими в старшому віці. Розглянемо кілька простих і ефективних способів розвинути самосвідомість у дитини.
1. Показуйте хороший приклад
Щоб розвинути самосвідомість у дитини, спочатку ви самі повинні розвинути її у себе:
  • показуйте на власному прикладі, як справлятися з повсякденними ситуаціями спокійно і позитивно;
  • стикаючись з важкими або неприємними ситуаціями, покажіть дитині, як зберігати спокій і позитив;
  • якщо в певній ситуації ви відчуваєте злість, візьміть паузу. Покажіть дитині, що для того щоб краще впоратися з проблемою, іноді потрібно переключити свою увагу на щось інше.
2. Прийміть і визнайте емоції вашої дитини
Прийміть емоції дитини і ніколи не насміхайтеся над ними - ні наодинці, ні, тим паче, у присутності інших людей:
  • якщо дитина відкрито демонструє свої емоції, це допоможе їй тримати їх під контролем і краще висловлювати свої думки;
  • коли дитина навчиться справлятися зі своїми емоціями, вона навчиться приймати свою поведінку і зрозуміє, як можна поводитись краще.
3. Співпереживайте своїй дитині
Коли ви співпереживаєте дитині, це дає їй відчуття безпеки і впевненості в собі:
  • співпереживання дитині показує їй, що її  емоції важливі і що їй нема чого соромитися або приховувати;
  • можливо, дитина погано себе почуває або у неї щось не виходить. Ваше співчуття покаже їй, що не потрібно завжди бути ідеальним, а допускати помилки - це нормально.
4. Заохочуйте вільне спілкування
Ключем до самосвідомості і загального розвитку дитини є чесне і відкрите спілкування:
  • заохочуйте дитину вільно спілкуватися з вами;
  • дозвольте дитині висловлювати свої думки чітко, не турбуючись про те, що ви будете думати;
  • цінуйте те, що дитина ділиться з вами своїми почуттями. Покажіть їй, що ви раді цьому;
  • навіть якщо ви не згодні з тим, що говорить дитина, не висміюйте її думку. Замість цього постарайтеся м'яко направити її в правильне русло.
5. Будьте уважні до дитини і вчіть її ефективно вирішувати проблеми
Переконайтеся, що ви уважно слухаєте свою дитину:
  • коли ви будете приділяти увагу дитині, вона відчуватиме, що її люблять, що вона потрібна. Це добре позначиться на її самооцінці;
  • допоможіть дитині розібратися, як треба і як не треба поводитись у тих чи інших ситуаціях. Якщо вона втратить контроль над собою, розсердиться або заплаче, то прийміть її емоції як природну реакцію. Але наступного разу допоможіть їй контролювати свої емоції;
  • коли дитина навчиться справлятися з емоціями, покажіть, наскільки нова модель поведінки краща. Скажіть дитині, що ви цінуєте її сміливість.
Ваша дитина успадковує більшість ваших моделей поведінки і соціальних навичок. Станьте для неї гарним прикладом і допоможіть їй максимально розвинути свій потенціал.

30 позитивних фраз, які потрібно говорити дитині щодня.

Щоб виховати щасливу дитину потрібно не лише робити усе для її здоров'я, а й щодня мотивувати і надихати. У цьому допоможуть мотивуючі фрази, від яких у дитині формуватиметься позитивне мислення.

Психологи переконані, що в світі, де сказати «ні» зазвичай набагато простіше, ніж «так», важливо виховувати дітей з позитивним настроєм, уникаючи агресії і негативу.
На думку фахівців, заохочення і позитивні слова, сказані дитині, мають неймовірно потужний і тривалий ефект, дозволяючи радісно дивитися в майбутнє, з надією та оптимізмом.
Пропонуємо ознайомитися з хорошими прикладами позитивних фраз, які дозволять дитині не тільки добре себе почувати, але і стануть фундаментом для позитивного настрою в майбутньому і зроблять з неї позитивну людину в зрілому віці.

30 ПОЗИТИВНИХ ФРАЗ, ЯКІ ЩОДЕННО ПОТРІБНО ГОВОРИТИ ДИТИНІ 

  1. Я вдячна за те, що ти у мене є.
  2. Ти - моя гордість.
  3. Ти говориш правильні слова!
  4. У тебе чудові ідеї.
  5. Я щаслива, що я - твоя мама.
  6. Твоя думка має значення.
  7. Ми тебе любимо.
  8. Я вірю в тебе.
  9. Я вірю тобі.
  10. Я знаю, що ти дуже стараєшся.
  11. Я приймаю тебе таким, який ти є.
  12. Ти мав(ла) рацію.
  13. Ти робиш мене щасливою.
  14. Ти дуже креативний(на)!
  15. Мені з тобою весело.
  16. Не бійся бути собою.
  17. Ти дуже цікавий(ва)!
  18. Розкажи мені цю історію, мені дуже цікаво.
  19. Твоїм друзям пощастило, що ти у них є.
  20. З тобою завжди весело і цікаво.
  21. Я довіряю тобі.
  22. Ти чудова людина!
  23. Спасибі тобі за те, що ти такий(ка).
  24. Я ціную тебе.
  25. Я вибачаю тебе.
  26. Ти чудово виглядаєш!
  27. Це був сміливий вчинок.
  28. Ми всі робимо помилки.
  29. Якщо не вийшло сьогодні, обов'язково вийде завтра.
  30. Я люблю тебе!
Останню фразу говоріть якомога частіше. 

«Коли ви розмовляєте з дитиною – помовчіть».

Батькам буде цікаво дізнатись думку спеціаліста. На питання відповідає Юлія Гіппенрейтер – психолог і автор популярних книг для батьків.


– Що Ви думаєте про планшети і комп’ютери? Чи шкідливі вони і який вплив чинять на розвиток?

Ю.Б.: Ви нікуди не подінетеся від планшетів і комп’ютерів, це середовище, в якому діти ростуть. Який вплив робить наявність планшета або те, що дитина з ним робить? Напевно, треба подивитися, що дитина з ним робить, і долучитися в спільний процес.
Краще за все ви можете допомогти дитині в розвитку, якщо будете робити щось разом з нею і, далі, згідно із законом зони найближчого розвитку, спочатку ви будете брати на себе більше, а потім поступово делегувати їй те, що вона може виконувати сама. В результаті дитина почне все робити самостійно згідно із законом інтеріоризації здібностей, навичок, ідей, смаків.
Але зараз виходить так, що деякі батьки, бабусі і дідусі не володіють технологіями. У комп’ютерних іграх діє закон будь-якого навчання – ти щось робиш, отримуєш результат, зворотний зв’язок, причому, в разі комп’ютерних і планшетних ігор можливість отримати результат – миттєва.
При хорошому контролі та грамотному розвитку комп’ютерна індустрія – це один із напрямів придбання дитиною знань і навиків. Сам по собі комп’ютер або планшет нічого не значать, важливо те, як його дитина використовує.

Мама з питанням: Багато батьків переживають, що їхні діти проводять більше часу за комп’ютером, ніж в спілкуванні з однолітками і, проводячи час у віртуальній реальності, позбавляються чогось іншого в житті, що з цим робити?

Ю.Б.: Почати жити у віртуальному просторі – небезпека, перед якою стоїть все людство. Діти іноді занурюються в цей світ більше, ніж в реальне життя, в подолання перешкод не ногами, руками, а за допомогою віртуальних фігурок, в спілкуванні не з живими людьми.
Це небезпечно, але я думаю, що батьки можуть знайти спосіб, щоб уникнути цього – обмежити перебування у віртуальній реальності. Вам же доводиться дитину обмежувати, щоб вона не їла весь день шоколад або не зникала по десять годин на вулиці, граючи в футбол. Тут йдеться про режим і дисципліну.
Якщо є така проблема, то потрібно вживати заходів. Обмежувати – це значить не просто забороняти, а чимось замінювати. Підтримати дружбу з іншими дітьми, зайняти дитину чимось цікавим.
Але що виходить на ділі? Комп’ютерна гра конкурує з культурним запасом і навичками батьків, і батьки програють. Ну так, не програвайте! Розвивайтесь. Не комп’ютер винен. Комп’ютер не володіє емоціями, він викликає емоції у дитини. Але ви теж можете викликати емоції у дитини. Занурюйте дитину в розвиток, в гарну класичну музику, театр, музеї, мистецтво. Але знову ж, не перестарайтеся.
Моя дочка, коли у неї народилася дитина, і їй був місяць, брала художній альбом і розкривала його перед обличчям немовляти. «Ти що робиш?», – питаю, – «Смак розвиваю». Музику вмикати можна вже в цьому віці – слух вже працює, а очі ще не конвергують.
У моїй хрестоматії для батьків є історія композитора Сергія Прокоф’єва, він пише, що буквально народився в музиці, тому що коли мама його чекала, вона багато грала на піаніно, а коли він народився, мама грала в сусідній кімнаті. Якщо дитина живе в окультуреному середовищі, вона його й вбирає.
Вбирання культури – це дуже цікаво, але до розуміння того, як саме дитина вбирає форми, фарби, звуки, емоційні відтінки, наука психологія ще не дійшла.
У комп’ютері дитина всього цього не знайде, тільки в живому спілкуванні. Завдяки людям, дитина може і хоче сприймати те, що їй говорять. Але якщо спілкування зводиться до крику або наказів, дитина закривається від усього, що їй транслюють. Канал спілкування з дитиною повинен бути дуже здоровим, і, що важливо, дбайливим.
– Чи потрібно виховувати дітей, або все-таки важливо навчитися вибудовувати діалог з дитиною? Як Ви ставитеся до слова «виховання»?
Ю.Б.: Часто під вихованням розуміють «прочуханку». Нав’язування своїх смаків, вимог, завдань, планів і мрій: «я її виховую такою, якою вона повинна бути, я знаю, що вона повинна знати, що вона повинна робити». Якщо виховання розуміти саме так, то я до цього ставлюся погано, і підібрала б інше слово: допомога в розвитку.
Карл Роджерс говорив, що дорослого по відношенню до дитини можна порівняти з садівником, який допомагає рослині. Функція садівника – забезпечити водою, направити на рослину світло, удобрити ґрунт. Тобто, створити умови для розвитку, але не тягнути за верхівку. Якщо ви будете тягти за верхівку і в яку вам потрібно сторону, ви її не виростите.
Діалог – дещо звужене поняття, я б сказала, взаєморозуміння, настрій на розуміння дитини. Так, важливо, коли дитина розуміє батьків, але батьки більше можуть зрозуміти про дитину. А що значить – зрозуміти дитину? Це, перш за все, знати її потреби та їх враховувати.
Потреби змінюються і не тільки з віком, але і індивідуально, залежно від траєкторії, по якій дитина рухається. Тому в діалозі важливо почути дитину: чому вона не слухається, відмовляється, грубить. Якщо «почути» входить в діалог, я це приймаю.
Грубі інтерпретації слова «виховання»: коли дитина не слухається – змусити, грубить – поправити, ображена – сказати: «нічого ображатися, сама винна», я відкидаю.
– Чи варто дитину часто хвалити?В який момент потрібно вмикати строгість? В якому обсязі, щоб дитина не замкнулася?
Ю.Б.: Знаєте, ми стаємо жертвами дуже загальних слів. Як вимірюється обсяг суворості – кілограмами чи літрами? Я все-таки вважаю за краще розглядати конкретні ситуації.
Якщо дитину хвалять, у неї складається враження, якщо вона не зробить добре, то її засудять. Будь-яка похвала має зворотну сторону: хвалити – значить оцінювати. Вам, може бути знайоме поняття «безоціночне ставлення до дитини». Що це означає? Мається на увазі безоціночне ставлення до дитини, а не до її дій.
Ви напевно чули, що варто критикувати/хвалити дії дитини, але не саму дитину. Не «ти поганий», «ти розумниця», а «мені подобається, як ти сказав, зробив». «Цей вчинок не дуже добрий, ти, звичайно, знаєш, що цей вчинок не дуже добрий, і наступного разу будеш намагатися зробити краще, адже так?», після критики добре додати позитиву.
Мама з питанням: а якщо не виходить так. Ось я іноді так роблю, як Ви говорите, а він все одно мені у відповідь «ні» і все, чому?
Ю.Б.: Вийдіть до мене, розкажіть, як це відбувається. Я люблю розмовляти конкретно.
Мама: Дитина погано вчинила, відібрала іграшку у сестри. Я їй кажу: ти ж розумієш, що…
Ю.Б.: Зачекайте. Скільки років дитині, скільки років сестрі?
Мама: Сину 4 роки, він відбирає іграшку у дворічної сестри. Сестра починає плакати, а він тікає з її іграшкою, і, видно, що він відібрав її навмисно. Я йому кажу: ти ж розумієш, що погано вчинив, давай не будемо в наступний раз так робити.
Ю.Б.: Не поспішайте. Ви робите помилку в перших же словах: ти ж розумієш, що погано вчинив. Це нотація, ви йому її читаєте. Нотації не ведуть до порозуміння. Треба дивитися, чому він її забрав, що за цим стоїть. За цим може стояти багато. І нестача уваги, (він відібрав іграшку, і мама звернула на нього увагу), і помста сестрі, бо їй уваги більше. У нього давня і затаєна образа. Значить, потрібно ліквідувати цю емоційну нестачу.
Намагайтеся уважно ставитися до того, щоб увага до першої дитини ніяк не змінилася з народженням другої ні за обсягом, ні за якістю. Звичайно, це важко. Я тягала свою другу дитину під пахвою, роблячи з першою все, що я робила з нею раніше. І ревнощів не виникло, старша дуже швидко стала допомагати мені і відчувати, що ми – одна команда. Не допускайте читання нотацій, зрозумійте дитину і ліквідуйте причину «злого задуму».
Ви не можете коректувати поведінку в гострих ситуаціях. Будете ви його карати, він не зміниться. Емоційні причини треба виявляти і намагатися їх нівелювати, але в спокійній обстановці.
Мама з питанням: Дитині 9 років, ситуація в школі: двоє дітей за партою, одна категорично не любить, коли беруть її речі, починає кричати і моя дитина це знає, але обов’язково щось візьме у неї. Я з нею починаю говорити, вона дивиться в очі і не може пояснити, чому вона так робить.
Ю.Б.: Ну так, це концерт! Чому вона вам щось повинна пояснювати, ви їй поясніть.
Мама: Я йому пояснюю! Я кажу: «Саша, ти ж розумієш…»
Ю.Б.: Такі фрази – це батьківські рефлекси, які з’явилися з культури, з розуміння виховання як нав’язування наших норм, вимог до дитини без вибудовування з нею діалогу. Тому спочатку – прийняття дитини й активне слухання. Чому метод активного слухання завоював популярність?
Тому що коли батьки починають намагатися активно слухати, і такі рефлекси починають дуже швидко у них вискакувати, потім дивуються самі діти, вони моментально відчувають, що їм краще живеться, і самі починають себе інакше вести, уважніше ставитися до батьків.
Пам’ятайте, як ви звернетеся до дитини, так і дитина буде звертатися до вас по закону наслідування. При директивному вихованні не дуже просто враховувати всі потреби дитини. Те ж саме з чоловіками і дружинами. Думаєте, можна змусити щось робити чоловіка або дружину? Ні. Що починається у дітей? Обман батьків. Все як у дорослих.
– Чи потрібно поспішати завантажувати дитину гуртками, застосовувати різні методики розвитку?
Ю.Б.: Дитина потребує вільного часу. Дайте дитині 2-3 вільних години в день. Діти дуже добре грають самі з собою. У хрестоматії для батьків є історія з дитинства Агати Крісті. Вона росла в заможній родині, але мати забороняла няні вчити читати маленьку Крісті, бо не хотіла, щоб Агата почала читати книги, які їй не не підходять за віком.
Коли Агаті Крісті виповнилося шість років, няня прийшла до мами і сказала: «Мадам, я змушена Вас засмутити: Агата навчилася читати». Крісті розповідала в своїх мемуарах, як в дитинстві вона грала в уявних кошенят. Вона розігрувала сюжети з кошенятами, придумувала історії, наділяла їх характерами, а няня сиділа поруч і в’язала панчоху.
Таких фантазій, які розігруються у дітей, у дорослих вже немає. Раціональний розум вбиває творчі сили, здібності і можливості. Звичайно, логіка і раціональні зерна повинні бути, в той же час дитина – істота особлива. Напевно, ви помічали, що діти іноді «впадають в прострацію», стан природного трансу.
У цьому стані вони переробляють інформацію особливо інтенсивно. Дитина може дивитися на комашку, на листочок, на сонячного зайчика, а вчителька їй кричить: «Іванов, знову ворон ловиш». Але в цей час у Іванова йде важливий розумовий процес, він, може бути, майбутній Андерсен.
Дитині потрібен вибір, як говорила Марія Монтессорі: «середовище дитини повинно бути збагаченим». Сірі стіни і знерухомлена дитина – це не те, що потрібно для розвитку.
Як Ви ставитеся до методики Монтессорі?
Ю.Б.: Я не знаю, що з її методиками тепер роблять. Вона була глибоким психологом, філософом, лікарем і дуже тонким спостерігачем. Вона не називала вихователів вихователями, вона їх називала наставницями. Вона казала: «не втручайтеся в те, що робить дитина».
Монтессорі описує у своїй книзі випадок, коли малюк, щоб побачити риб в акваріумі за головами вищих людей, починає тягнути табуретку, щоб на неї встати.
Але тут «наставниця» вихоплює у нього табуретку, піднімає його над усіма, щоб він побачив риб, і Монтессорі описує, як в його очах осяяння, торжество від того, що він сам знайшов рішення, гасне, стає покірним і нудним. Вихователька вихопила у нього з рук перші та важливі паростки самостійності.
Часто буває, що під час ігор деякі мами просять своїх дітей все прибирати на місце або вимагають оцінки дій дитини від педагога. Мамі потрібно, щоб якийсь фахівець склав думку про дитину? Її дитину.
Для мами повинні бути неважливими похвала або оцінка педагога, а важливим повинно бути те, що її дитина природним чином старається, помиляється, шукає, знаходить, для неї повинен бути важливий процес, в якому перебуває дитина – не лізьте в нього, цей процес святий.
– Мама з питанням: дочка подруги вітається не з усіма людьми. Що робити – змушувати з усіма вітатися чи надати свободу?
Ю.Б.: Чи потрібно насильно змушувати? Я б сказала ні. Треба з дитиною поговорити і її вислухати. Подруга з донькою не поговорила, вона вам скаржиться на дочку. Діалогу між мамою і дочкою не було, були нотації.
Коли ви розмовляєте з дитиною – мовчіть. Будьте готові тримати паузу. Коли ви слухаєте дитину – уникайте питань. Мовчіть і намагайтеся потрапити в тон дитини.

Як вирішити сімейний конфлікт і не нашкодити дитині.

Навіть в самих дружних сім'ях трапляються сварки і конфлікти. Як бути, якщо дитина стала свідком конфлікту між батьками?

ПРАВИЛА СІМЕЙНИХ СПОРІВ

Потрібно навчитися сваритися правильно, конструктивно. І тоді це будуть не скандали, а ті самі суперечки, в яких народжується істина і, що ще важливіше, не вмирає любов. Десять нескладних правил допоможуть пережити непрості періоди, які час від часу зустрічаються в житті будь-якої сім'ї, з найменшими втратами. Деякі з них підходять для використання в ході будь-яких конфліктів, інші ж сформульовані психологами саме з урахуванням присутності дітей.
1. Не «ти», а «я»!
В ході суперечки обов'язково використовуйте тільки так звані «я-повідомлення». Може здатися, що між репліками «Ти знову забув купити картоплю!» І «Мені важко без гарніру, а макарони вже набридли» немає ніякої різниці. Але спробуйте використовувати подібні «я-повідомлення», і ви переконаєтеся, що вони опонентами сприймаються з набагато меншим роздратуванням. Якщо трохи потренуватися, то незабаром замість сердитих слів: «Ти витратив півзарплати на нову гуму!» - можете не моргнувши оком дипломатично помічати: «Я боюся, що нам нема на що буде купити продукти». І завдяки цим формулюванням помітно знизите градус напруги під час конфліктів.
2. «Я тебе чую».
Слухайте один одного, щиро намагайтеся зрозуміти, демонструйте увагу до слів, переживань, емоцій, а не крижану презирливу байдужість. Пам'ятайте, що перед вами рідна людина, з якою ви не збираєтеся стати найлютішими ворогами на все життя. Просто сталося непорозуміння. Тому обов'язково виявляйте готовність почути.
3. Тут і зараз.
Уникайте фраз типу: «ти все життя мені ...», «і ось так кожен раз ...», «ніколи ти не ...». Конфлікт виник через якусь конкретну причину? Ось її і обговорюйте. Не повинно бути сварок за принципом «згадати все». Як би не хотілося заглибитися в нетрі сімейної історії, по шляху пом'янувши недобрим словом ще й рідних, не дозволяйте собі опускатися до цього.
4. Діти поруч.
Під час сімейних сварок не можна ігнорувати дитину. Конфлікти лякають дітей. У такі моменти вони намагаються звернути на себе увагу: кидаються до батьків, плачуть. Не відштовхуйте дітей, не робіть вигляд, що їх немає поруч.
5. Приниження і образи.
Не допускайте зневажливих, зневажливих висловлювань на адресу один одного. Ви помиритеся, але осад залишиться. Причому як у вас самих, так і у ваших дітей. Їм чути образливі слова дуже боляче, а спогади про подібну поведінку батьків залишаються надовго, якщо не назавжди.
6. Без перетягування каната.
Спроби одного з учасників конфлікту залучити дитину на свою сторону повинні бути виключені. Малюк ніжно любить обох батьків, ототожнює себе і з мамою, і з татом, для нього подібний вибір не просто болісний - часто неможливий! Використовувати малюка в якості спортивного снаряду «канат» нечесно і жорстоко. Вимагати від нього зробити вибір - неприпустимо. І вже тим більше не варто ображатися на цей вибір: «Ах, ти шкодуєш тата, а не мене! Значить, ти мене не любиш!» або або пригадувати йому це згодом.
7. Не для дитячих вух.
Існують теми, обговорювати які можна тільки за закритими дверима. Проблеми в інтимних відносинах, навіть якщо спочатку зовсім не вони були причиною конфлікту, а просто спливли в ході сварки як вбивчих аргументів, згадувати при дитині не можна. І крапка. Ця тема не для дитячих вух, навіть якщо батькам здається, що малюк нічого ще не розуміє. Виникла спокуса ввести в бій «важку артилерію», щоб остаточно розбити «противника»? Згадайте про те, що ви не тільки подружжя, але і батьки маленького чуда, яке злякане тулиться десь поруч.
8. За відсутності об'єкта виховання.
Обговорювати питання виховання при об'єкті цього самого виховання невірно. Особливо якщо питання дійсно важливе і принципове, а погляди у батьків різні і їм багато про що доводиться сперечатися. Робіть це віч-на-віч. Якщо ж уникнути такого діалогу, коли поблизу діти, не вдається, намагайтеся не допустити розвитку конфлікту. Наступіть на горло власній пісні і погодьтеся з позицією чоловіка або дружини. Пізніше у вас ще буде можливість обговорити все без чад поблизу і навести доводи на підтвердження своєї позиції в більш спокійній обстановці.
9. Вербально і тільки так.
Яким би спекотним не був спір, як би далеко все ні зайшло, є правило, яке порушувати не можна ніколи: НІЯКОГО рукоприкладство! Ні один до одного, ні до дітей, навіть якщо вони плутаються під ногами і заважають батькам сваритися з захватом і повною самовіддачею.
10. Свідки світу.
Дуже важливо, щоб батьківська сварка закінчилася примиренням на очах дітей. І не формальними сухими фразами крізь зуби, а щирими і від душі. Заспокоїлися або щосили намагаєтеся зробити це? Посміхніться, обійміть один одного і дітей, поцілуйтеся. Так і примиритися буде простіше, і малюки швидше відійдуть від пережитого страху, відчують, що світ не руйнується, а буря була хоч і лякає, але недовгою і без серйозних наслідків, і отримають досвід мирного вирішення конфлікту.