Як розповісти дітям про аутизм: добірка мультфільмів.

 Щорічно 2 квітня у світі відзначається День поширення інформації про аутизм, установлений Генеральною Асамблеєю ООН у 2007 році. У цей день, зокрема, організовуються освітні заходи, присвячені інформуванню суспільства про проблеми аутизму.

Пропонуємо вам декілька мультфільмів, які допоможуть пояснити дітям, у чому полягає цей розлад і як слід поводитись із ровесниками, що його мають.

«Петрик і фонтани»

Громадське об’єднання Happy Today створило освітній урок про те, як дітям зрозуміти аутизм та сприймати ровесників з розладами аутистичного спектра. Методичні матеріали та план уроку доступні всім педагогам безкоштовно.

Урок для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку починається з перегляду мультфільму «Петрик і Фонтани» про дружбу нормотипової дівчинки та хлопчика з розладами аутистичного спектра, а продовжується роз’яснювальною бесідою та іграми у класі.


«Дивовижні речі трапляються»

Мультфільм, що доступно розказує про аутизм та прийняття людей з аутизмом — «Дивовижні речі трапляються» («Amazing Things Happen») перекладено українською. Він розрахований на трохи старших дітей, буде пізнавальним і для дорослих.

Переклад зробили Ольга Ладна та Анна Кот, озвучила радіоведуча Юлія Калиновська. Автор Alex Amelines надав право перекласти та поширювати мультик безоплатно.

Його можна також використовувати для перегляду дітьми на уроках телерантності, що присвячені темі аутизму.

Завантажити відео можна за посиланням.


«Розуміння — синонім людяності»

Короткий мультфільм, який розповідає про спеціальні браслети, що носять діти з аутизмом. Побачивши, що така дитина загубилась, їй слід допомогти дістатися додому.



Джерело: Освіторія

За офіційними даними, в Україні проживає понад 3 тис. людей з аутизмом. Представники організацій людей з аутизмом, говорять, що насправді реальні цифри в кілька разів вищі.

Що таке аутизм?

Аутизм – це стан, який виникає внаслідок порушення розвитку головного мозку і характеризується вродженим та всебічним дефіцитом соціальної взаємодії та спілкування. Його неможливо вилікувати, проте з часом можна скоригувати і адаптувати людину до соціального життя.

Аутизм впливає на кожну людину по-різному, і може варіюватися від дуже легкої до дуже важкої форми прояву. Люди з аутизмом хочуть спілкуватися, проте часто не знають як.

Розлади аутистичного спектру починаються в дитинстві, проте зберігаються у підлітковому і дорослому віці. У більшості випадків ці стани проявляються у перші 5 років життя.

Діагностувати ризик розвитку аутизму можна вже в 1,5-річному віці дитини за допомогою спеціального скринінгового тесту.

Люди з аутизмом можуть бути надзвичайно обдарованими, проте їм потрібно набагато більше часу, щоб навчитися чомусь дуже простому.

За статистикою:

- 1 із 88 дітей має аутизм. При ранньому втручанні та корекційних заходах дитина може бути повністю адаптована до соціального життя;

- на 30% щорічно зростає кількість дітей з діагнозом аутизм в Україні;

- у 1,5-річному віці дитині можна провести скринінг за спеціальним тестом;

- в 4 рази частіше у хлопчиків, ніж у дівчаток, діагностується аутизм.

Чому виникає аутизм?

Точні причини аутизму досі не встановлено. Сучасні дослідження доводять, що аутизм – це генетичне захворювання. Науковці вважають, що найімовірніше аутизм виникає при поєднанні генетичних факторів і несприятливого зовнішнього впливу.

Варто зауважити, що стосунки у родині (між членами родини і з дитиною зокрема) не мають впливу на виникнення аутизму. Також не підтвердженим є міф про зв'язок аутизму і вакцинації.

Лікування аутизму

В Україні серед методів лікування аутизму переважає медикаментозний. Однак, часто цього не достатньо. Для ефективного лікування дітей з аутизмом потрібен комплексний підхід. З дитиною і батьками мають працювати лікарі, психологи, психотерапевти та логопеди. Чим раніше хвороба виявлена, тим краще. Для цього варто не пропускати планові огляди у педіатра і спеціалістів, звертати уваги на поведінку малюка.

Якщо аутизм таки виявлено, не варто впадати у паніку. З таким діагнозом можливе повноцінне життя – за умови правильного підходу до дитини, інклюзивної освіти, втручання лікарів. Правильний підхід у ранньому віці до дітей з виявленими проблемами дозволяє їх повертати у коло однолітків для подальшої соціалізації і навчання.

Люди з аутизмом можуть бути геніями у своїй справі.

Аутизм часто пов'язаний з певними відставаннями у розумових здібностях. Однак ця статистика не є стовідсотковою. Крім того, люди з аутизмом часто бувають дуже обдарованими і навіть геніальними в одній сфері діяльності. Вони повністю концентруються на ній і ігнорують діяльність поза їхнім колом інтересів.

Як правильно спілкуватися з
людьми-аутистами

Якщо у Вашому оточенні є люди, які мають аутизм, варто дотримуватися простих правил спілкування:

1. Говоріть на теми, які справді їх цікавлять. Люди з аутичними розладами часто зациклюються на чомусь одному, вони стають справжніми експертами у цій темі. Ви зможете почерпнути для себе щось цікаве, а вони – максимально розкритися.

2. Скорочуйте речення. Короткі повідомлення допомагають людям з аутизмом швидше опрацювати інформацію. Також їм легше дається письмове спілкування.

3. Аутисти мають образне мислення. Тож їм значно легше зрозуміти ідею за допомогою малюнків, схем.

4. Давайте час на відповідь. Людям з аутизмом часто потрібно більше часу аби обдумати. Не підганяйте їх у розмові, дайте час подумати. Якщо людина не відповіла на попереднє питання, не ставте наступне. Майте терпіння.

5.Дотримуйтеся мовної сталості. Не висловлюйте одну і ту ж думку різними словами. Це збиває з пантелику людей з аутизмом.

6. Не сприймайте мовчання аутистів на власний рахунок. Будьте чуйними, поважайте межі.

7. Починайте розмову зі ствердження, а не запитання. Банальне запитання –як справи? – може стати справжнім стресом для людини з аутизмом. Введіть їх в розмову поступово.

8. Приділяйте увагу. Навіть, якщо ззовні здається, що людям з аутизмом краще наодинці, насправді їм теж потрібна турбота та увага.

9. Вибирайте вдалий час для бесіди. Співрозмовник з аутизмом має бути спокійним, почуватися комфортно. Тоді шанси на співпрацю значно зростають.

10. Аутистам важко вловити жарти, іронію, сарказм, метафори. Говоріть прямо і чітко. Це спростить завдання Вашому співрозмовнику.

         Поважайте людей з аутизмом. Вони особливі і потребують особливого підходу, але це не робить їх гіршими.