Важливі поради , які не варто ігнорувати.

 ✨ Важливі поради , які не варто ігнорувати ✨

▫️Відпустиш минуле - отримаєш майбутнє!


▫️Не відпустиш - так і проживеш вчорашнім днем!


▫️Святкуйте ваші перемоги. Смакуйте кожен, навіть найменший успіх.


▫️У нас один обов'язок бути щасливими прямо зараз.

Як побороти стрес на роботі?

 Дозуйте робоче навантаження

Уточніть, який мінімальний обсяг роботи необхідно виконати, і дозвольте собі не виконувати більше. Розподіліть завдання за пріоритетністю. Обов’язково робіть перерви в роботі. Відмовляйте тим, хто додатково навантажує вас не вашими обов’язками.

Делегуйте і розподіляйте обов’язки та завдання

Навчіться передавати частину функцій підлеглим, а не замикайте всі робочі процеси на собі. Концентруйтеся на власних робочих функціях і не беріть на себе чужі.

Відпочивайте, робіть перерви

Щоб подолати стрес на роботі, потрібно час від часу виходити за межі стресових умов. Для цього і передбачений відпочинок.

🔹вийдіть на свіже повітря

🔹зателефонуйте друзям чи родичам

🔹зробіть вправу для очей, помалюйте чи подрімайте 15 хвилин, якщо маєте можливість

Рухайтесь

Прогулянка, офісна зарядка, кількахвилинний танок – чудові способи зняти напругу і відновити ресурси. Не засиджуйтеся на місці, за можливості завжди рухайтесь. 

Оптимізуйте раціон харчування

🔹обмежте споживання цукру і рафінованих вуглеводів

🔹обмежте споживання кофеїну, алкоголю, трансжирів

🔹збільште споживання омега-3 жирних кислот

🔹уникайте вживання нікотину

🔹пийте зелений чай чи воду

Джерело: Анастасія Сухорукова, психологиня.

НЕ ДОЗВОЛЯЙТЕ КЕРУВАТИ ВАМИ. Декілька правил, які допоможуть зберегти незалежність.

✔️ Треба 🌿

Щоразу, коли чуєте чи вимовляєте слово «треба», запитайте себе:

 "Кому це треба?". Люди, які прагнуть керувати вами, не хочуть визнавати, що бажане потрібно їм. Наприклад, слова близьких: "Тобі треба знайти роботу", це часто означає: "Мені треба, щоб ти припинив сидіти у мене на шиї і пішов працювати".

✔️ Не обіцяйте 🌿

Або перш ніж пообіцяти – добре подумайте. Маніпулятор підштовхуватиме вас дати необдуману обіцянку, а потім використовуватиме провину щоб керувати вами. Просто не обіцяйте, але якщо вже пообіцяли, виконайте. Тоді наступного разу ви почнете думати, перш ніж брати на себе якісь зайві зобов'язання.

✔️ Не просять - не лізь 🌿

Допомагайте лише тоді, коли попросять. Навіть якщо ви впевнені, що допомога людині потрібна, дізнайтеся, чи готова вона прийняти її. Можливо, у неї зовсім інші плани. Або для неї проблеми не існує. А ви через свої добрі спонукання робите тільки гірше.

✔️ Не прив'язуйтесь 🌿

Не важливо, що це: людина, предмет чи заняття. Будь-яка прихильність ставить вашу душевну рівновагу під загрозу. Через це вас легко шантажувати. Страх втрати змусить робити те, чого ви не хочете.

✔️Перш ніж поставити конкретну мету, запитайте себе: А що потім? 🌿

Якщо ціль нав'язана вам кимось, то після її досягнення настане спустошення. Наприклад, у відповідь на вимогу батьків: «Тобі треба здобути вищу освіту». Запитайте: "А що потім?" Бути ріелтором, торговим консультантом чи розпочинати свій бізнес можна і без вищої освіти.

✔️ Не буває поразок, є тільки можливості 🌿

Використовуйте все, що з вами відбувається, навіть промахи, для розвитку і руху вперед. Навколишні люблять нагадувати про невдачі чи скаржитися, як усе погано. Так вони легко впливають на ваш настрій, упевненість. Забирають вашу енергію.

Світ нейтральний: немає поганого чи хорошого, є лише ваше ставлення до того, що відбувається.

✔️ Не засуджуйте, не критикуйте. 🌿

Приймайте людей та ситуації як є. Критика марна трата сил. Вона нікому не потрібна. Якщо критика обрушується на вас, переведіть розмову в конструктивне русло:

 «І що з цього випливає?»,

 «Як ти пропонуєш змінити цю ситуацію?»,

 "Чому ти вважаєш, що тільки твоя оцінка ситуації правильна?"

✔️ Перевіряйте інформацію 🌿

Завжди перед тим, як передати її іншим. Інакше люди перестануть довіряти вам. Якщо вам повідомили якусь новину, поцікавтеся, звідки вона. Інакше ви можете стати жертвою ігор або маніпуляцій.


 

Як правильно формувати свої думки: практичні поради 💭

Чітко висловлювати свої думки - це важлива навичка, яка допомагає в ефективному спілкуванні та досягненні мети. 👇🏼

Ось декілька порад, як її розвивати:

▪️Читайте багато різноманітної літератури

Це дозволить збільшити словниковий запас.

▪️Визначте свою точку зору

Щоб чітко висловити свої думки, спочатку потрібно зрозуміти, що саме ви думаєте про предмет обговорення.

▪️Використовуйте прості слова

Іноді ми намагаємося вражати інших складними словами або фразами, але це не завжди допомагає зрозуміти нашу думку. Спробуйте використовувати зрозумілу лексику.

▪️Долучайтеся до обговорень на різних форумах

Вміння вести красиву дискусію та відстоювати власну точку зору дуже важливе. Звісно ж, це не повинно перетворюватись у сварки.

▪️Структуруйте свої думки

Розбийте свої думки на частини та визначте головне. Складайте речення логічно та послідовно.

▪️Стежте за темпом промови

Дуже часто надто швидка чи повільна мова заважає співрозмовникам вас краще зрозуміти.

▪️Намагайтесь не відволікатись на сторонні деталі

Зосередьтесь на основній думці та розвивайте її.
 

Стратегії регуляції емоційного стану.

Емоційна регуляція дозволяє людині тримати свій емоційний стан у межах, комфортних для неї самої .


 Це усвідомлена зміна чи подолання актуального емоційного стану: хвилювання, відчаю або сильної радості. Проте методи, до яких люди вдаються, аби регулювати свій емоційний стан, різні. Серед них є так звані здорові стратегії та нездорові.

🟢 Здорові стратегії:

– медитація

– участь у терапії

– обговорення емоцій з близькими

– ведення щоденника емоцій

– фіксування випадків, коли потрібна перерва та тимчасове зниження соціальної активності

– гігієна сну

🔴 Нездорові стратегії:

– самоушкоджуюча поведінка

– зловживання алкоголем та психоактивними речовинами

– емоційне харчування

– надмірне використання соціальних мереж

– соціальна ізоляція

Будьте уважними до свого емоційного стану та слідкуйте за поведінкою і звичками як власними, так і близьких. Можливо, певні дії людини поруч вказують на поганий емоційний стан та необхідність допомоги.


Джерело: доктор філософії, дослідник та викладач психології Сол Маклеод.

Як навчитися домовлятися.

 Як навчитися домовлятися, коли конфлікт неминучий

Конфлікт – це не смерч і не хаос, а структуроване явище. Досить передбачуване і кероване. В міжособистісному конфлікті не може бути переможця. 

Але й уникати конфлікту, час якого настав, теж небезпечно. Тому вміти конфліктувати – це мистецтво, якому варто вчитися. Не уникати суперечки, не нападати і не захищатися, а поводитися в конфлікті психологічно грамотно. 

🔸Правило 1. Дайте опоненту висловитися, не перебиваючи його при цьому. Іноді для вирішення конфлікту цього буває достатньо. 

🔸Правило 2. Показуйте опоненту щирий інтерес до того, що він каже. Не в суперечках народжується істина, а в дискусіях. А для цього потрібно дозволити людині висловити свою позицію. 

🔸Правило 3. Завжди залишайте можливість опоненту зберегти обличчя. Навіть якщо він на всі 100% помиляється, ніколи не вказуйте на це прямо. 

🔸Правило 4. Демонструйте повагу до опонента. Для цього достатньо стежити за своїми інтонаціями та не допускати жодних різких висловлювань. 

🔸Правило 5. Залишайтеся відкритим і чесним. Натяки та недомовки лише посилюють конфлікт. 

🔸Правило 6. Не шукайте винних. Звинувачення на адресу опонента – це найкращий спосіб влаштувати затяжний конфлікт без шансу його вирішити. 

🔸Правило 7. Допускайте, що і ви можете бути неправі. Визнайте це щиро, якщо аргументи опонента розумні й очевидні. Зробити це буває найтяжче, але людина, яка вміє просити вибачення, – сильна людина.


Джерело: Оксана Ткач, психотерапевтка.

Хочете бути щасливими?

Хочете бути щасливими, - заберіть із життя ці сім компонентів

1.🌼 Оцінки

Міра або оцінка – поняття складне і неоднозначне. Що для одного добре, для іншого – смерть. Значить, якщо ми оцінюємо щось або когось, то одразу втрачаємо можливості зрозуміти або прийняти щось значно більше, розширити своє усвідомлення ситуації. І тут важливо пам’ятати, що знецінювати або переоцінювати когось – це форма страху, яка проявляється в такий зручний і зрозумілий спосіб. Усе є цінним, точніше навіть безцінним, оскільки створено з волі Вищих сил. ЗАБИРАЄМО КАТЕГОРИЧНІ ОЦІНКИ!

2.🌼 Образи

Провини немає, це символічний спосіб підтримувати взаємини або ілюзії, коли інші форми, менш взаємозалежні, не прийшли в практику співпраці в процесі життя. Провина – це накачування енергії в дуже зручний і доступний спосіб. Ображається тільки той, кому вигідно бути ображеним, адже тоді є про що подумати і як використати час. Внутрішні порожнечі психічного простору легко наповнюються образами. З ними ми не самотні – з нами завжди наш кривдник. ВІДПУСКАЄМО ОБРАЗИ Й ЗВИНУВАЧЕННЯ!

3. 🌼Засудження

Це спосіб підключення до чужого життя за допомогою «проговорення» своєї тіньової сторони «Я». Адже все, що нас так обурює в комусь, те, що ми засуджуємо – це і є наша тіньова, витіснена, невизнана частина себе, яка в такий спосіб безпечно знаходить цивілізований вихід у реальні простори нашої свідомості. Бо якщо не можемо дозволити собі це через низку причин, то хоч поговоримо про це. ПОЗБАВЛЯЄМОСЯ ВІД ЗВИЧКИ ЗАСУДЖУВАТИ!

4.🌼 Виправдання

Це залишки дитячих директив «Ти – не такий». От і доводиться постійно виправдовуватися, що, може, все ж «Я такий». Виправдання крадуть у людини енергію творчості й свободи самовираження, волю робити себе за своїм шаблоном мрії. Адже десь далеко, в глибинах цензури, вже багато років тому батьками або суспільством намальований портрет «такого, якого всі хочуть бачити» – комфортного і зручного. Але маю вас засмутити: ви все одно будете комусь не подобатися, і хтось вас не буде любити, і когось ви будете дратувати, і це норма. Це закон енергообміну. Тому краще спиратися на свій камертон цінностей і малювати себе самостійними виборами. ЗЦІЛЮЄМОСЯ ВІД ВИПРАВДАНЬ ПЕРЕД ІНШИМИ!

5.🌼 Очікування

Нам здається, що нам хтось щось «повинен», і ми можемо чекати на це все життя, фантазуючи, що «Хтось» знає, як нас правильно зрозуміти або як нас правильно любити. Але – на жаль. І це часто найбільший міф нашого життя. Адже ми й самі себе не дуже добре знаємо, оскільки все життя – це дорога до себе. Так хіба може хтось зрозуміти те, що поки незрозуміле чи не пізнане нами? Досліджуючи себе, можна вловити свої бажання, потреби й мотиви, ніжно узгодити їх з рідними людьми й радіти. І якщо вони приймуть вас і ваші бажання, то ви йдете одним шляхом життя. Якщо ні – значить у вас усе попереду й багато роботи в пізнанні себе. Нам ніхто не зможе допомогти, якщо ми не зрозуміємо, якої допомоги потребуємо. ОЧІКУЄМО ТІЛЬКИ ВІД СЕБЕ!

6.🌼 Обмеження

Часто ми самі собі будуємо обмеження і паркани можливостей, навіть не спробувавши, чи можемо ми це зробити. За допомогою обмежень ми самі каструємо наш потенціал досягнень і потоки нового, роблячи поспішні висновки з чужого досвіду або соціальних стереотипів. А в житті ж все по-різному. Зняти свої обмеження – це дуже страшно, але часто просто необхідно. Тільки сміливі підкорюють міста. Зручно контролювати своє життя за допомогою обмежень, але є і більш просунутий рівень – відповідальної свободи. ПЕРЕМАГАЄМО ВЛАСНІ ОБМЕЖЕННЯ!

7.🌼 Зачарування

Іноді, коли випадково або спеціально ми чимось чи кимось зачаровані, то не помічаємо іншого боку медалі й полярності, з якої виткане все в цьому світі. Тоді ми розглядаємо із захопленням тільки лицьову сторону події, ситуації, людини, забуваючи, що є виворіт, абсолютно непривабливий. Ми потрапляємо в пастку емоційно-чуттєвого реагування, ігноруємо логіку, як наслідок – отримуємо велику дозу розчарування, з якою досить часто складно впоратися. Не хочете розчаровуватися – не зачаровуйтеся, усе є все. І в прекрасному є частка огидного, і в наймерзеннішому є частка досконалого, усе є полярне. ДОЗУЄМО ЗАЧАРУВАННЯ!

(Від Вікторії Назаревич)

 

Як відшукати і зрозуміти власні цінності?


 😌Приділіть увагу тому, що вам дійсно подобається робити. Які з ваших занять приносять вам задоволення та енергію?

😌Подумайте про те, що важливо для вас в житті. Які сфери життя ви високо цінуєте, наприклад, сім'я, друзі, кар'єра, саморозвиток, здоров'я тощо?

😌Роздумуйте про те, як ви бажаєте бачити себе в майбутньому. Що буде важливим у вашому житті через 5, 10 або 20 років?

😌Спробуйте скласти список своїх цінностей та ранжувати їх за важливістю. Це допоможе зрозуміти, якіим цінностям потрібно надавати перевагу в різних ситуаціях.

😌Обговоріть свої цінності з близькими людьми та порівняйте їх з їхніми цінностями. Це може допомогти вам краще зрозуміти, що важливе для вас і в чому ви збігаєтеся.

Розуміння власних цінностей може допомогти вам приймати рішення, зміцнювати самооцінку та ставити мету в житті.

І пам'ятайте, що зрозуміти власні цінності - це лише перший крок. Далі ви маєте жити та діяти, орієнтуючись на них.

За прогули школи учнями можуть позбавити батьківських прав.

 За здобуття шкільної освіти дітей в Україні відповідальні їхні батьки. За невиконання цього обов’язку можуть позбавити батьківських прав.

Розповідає про це освітній омбудсмен Сергій Горбачов

Про це повідомив освітній омбудсмен Сергій Горбачов. І уточнив, що у часто невиконання батьками своїх обов’язків є причиною того, що діти не здобувають освіту або роблять перерву у навчанні. 

Якими є обов’язки батьків та дітей 

Відповідно до Закону “Про освіту”, батьки мають сприяти виконанню дитиною освітньої програми та досягненню результатів навчання. Виховання в сім’ї є першоосновою розвитку дитини як особистості.

 Діти натомість повинні:

  • виконувати вимоги освітньої програми; 
  • поважати гідність, права, свободи всіх учасників освітнього процесу;
  • відповідально та дбайливо ставитися до власного здоров’я та здоров’я інших, а також довкілля; 
  • повідомляти керівництво школи про факти цькування тощо. 
Якщо батьки не виконують свій обов’язок щодо освіти дитини, їх можуть оштрафувати на суму від 850 грн до 1700 гривень. При повторному зверненні сума штрафу складатиме 1700 – 5100 гривень.
До теми Можливість слухати та сучасні технології: де шукати “підручник мрії” для дитини 

У якому разі можуть позбавити батьківських прав 

За даними Верховного Суду, можуть позбавити батьківських прав, якщо батьки не піклуються про: 
  • фізичний і духовний розвиток дитини; 
  • навчання; 
  • підготовку до самостійного життя; 
  • не забезпечують необхідного харчування; 
  • не забезпечують медогляд, лікування дитини; 
  • не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; 
  • не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; 
  • не сприяють засвоєнню дитиною загальновизнаних норм моралі; 
  • не виявляють інтересу до внутрішнього світу дитини; 
  • не створюють умов для отримання дитиною освіти. 
Сергій Горбачов також нагадав, що, відповідно до Конституції, повна загальна середня освіта є обов’язковою. 
Якщо дитина не ходить до школи 10 днів підряд з невідомих або без поважних причин, заклад освіти повідомляє про це Нацполіцію та Службу у справах дітей. Якщо дитина хвора, батьки мають надати відповідну довідку. 
Однак зараз проблемою є те, що чимало школярів через війну перебуває за кордоном. При цьому, відповідно до законодавства європейських країн, усі діти мають відвідувати школу. А розклади уроків часто можуть збігатися. 
Так, аби таких проблем не виникало, чимало батьків перевели своїх дітей на сімейну форму навчання або екстернат, уточнив Горбачов.
Джерело.

Як розпізнати булінг в закладі освіти?


 Лариса Гретченко, адвокат, медіатор, керівник Центру «Адвокат дитини» Вищої школи адвокатури НААУ, заступник Голови Комітету з сімейного права НААУ

Як розпізнати булінг в закладі освіти? - ключові ознаки і характерні прояви цькування на прикладах практичних ситуацій

Попри знання законодавства на практиці нерідко виникають складнощі з розумінням елементів чи ознак булінгу, його відмінності від конфлікту, що перешкоджає своєчасному виявленню та дієвому реагуванню в ситуації насильства. Помилкова ідентифікація складу учасників чи проявів цькування нерідко призводить до залишення підозри на булінг поза увагою, спричиняє недоліки у документуванні події, має наслідком залишення проблемної ситуації поза впливом суб'єктів реагування та унеможливлює притягнення кривдника до відповідальності.

Нижчеподане узагальнення ключових ознак та характерних проявів булінгу в закладі освіти сприятиме компетентному розпізнаванню насильницької моделі поведінки, з'ясуванню обставин справи і їх фіксації, допоможе обґрунтовано скерувати повідомлення для перевірки комісією закладу освіти, правоохоронним чи іншим уповноваженим органом, а також у подальшому - при розгляді матеріалів судом.

Цькування, булінг (англ. «bully» - залякувати, цькувати, задирати):

• різновид насильства,

• вчиняється навмисно,

• не носить характеру самозахисту,

• довготривале/повторюване діяння (дія чи бездіяльність),

• зі сторони індивіда чи групи, які мають певні переваги (фізичні, психологічні, адміністративні тощо) стосовно особи,

• відбувається переважно в організованих колективах з певною особистою метою (наприклад, бажання заслужити авторитет).

• спричиняє шкоду здоров'ю, а також посягає на честь, гідність особи

Конфлікт, на відміну від булінгу:

• як правило, одноразовий,

• являє двосторонні неприязні стосунки,

• вияв зіткнення протилежних інтересів і поглядів,

• напруження і крайнє загострення суперечностей, що призводить до активних дій,

• без навмисного заподіяння шкоди здоров'ю,

• має нижчий рівень небезпечності наслідків.

Булінг як адміністративне правопорушення:

• систематичні дії чи бездіяльність (конкретні епізоди в сукупності);

• полягає у різних формах насильства: фізичне, психологічне, економічне, сексуальне;

• вчиняється як очно так і дистанційно, у т.ч., з використанням засобів телекомунікацій;

• відбувається виключно між учасниками освітнього процесу, за обов’язкової участі дитини (між учнями, між учнями та вчителем);

• вчиняється умисно:

• дійсним або ймовірним наслідком є шкода психічному або фізичному здоров’ю.

Важливо: систематичність (повторюваність) діяння – одна з типових ознак булінгу, яка в переважній більшості випадків слугує ключовою відмінністю від конфлікту між учасниками освітнього процесу, прояву невихованості, недисциплінованості чи застосування неправомірних методів виховання.

Сторони булінгу:

• кривдник (булер)

• потерпілий (жертва булінгу)

• спостерігачі (за наявності)

Важливо: одна із сторін спеціальний суб’єкт - малолітня чи неповнолітня особа, яка вчиняє чи стосовно якої вчиняється цькування.

Види булінгу і форми прояву:

  • Фізичний: ляпаси, стусани, щипання, штовхання, шмагання, кусання, завдання ударів;
  • Психологічний: словесні образи, глузування, прізвиська, погрози, бойкот, ігнорування;
  • Економічний: вимагання грошей, їжі, особистих речей або їх умисне пошкодження;
  • Сексуальний: принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, поширення фото-, відео-, аудіоматеріалів особистого (інтимного) характеру.

Кібербулінг як різновид цькування законодавством не визначений. Ідентифікується через спосіб вчинення як дистанційне насильство із застосуванням засобів електронних комунікацій (сучасних технологій - Інтернету, чатів, соціальних мереж, сайтів тощо), може поєднуватися з фізичним, психологічним, економічним та сексуальним насильством.

Відносяться до булінгу дії (бездіяльність), вчинені:

• безпосередньо в приміщенні закладу освіти,

• на прилеглих територіях (включно з приміщеннями для занять спортом, коридорами, роздягальнями, вбиральнями, душовими кімнатами тощо),

• за межами закладу освіти, під час заходів, передбачених освітньою програмою, в тому числі дорогою до (із) закладу освіти

НЕ відносяться до булінгу випадки, що відбулися:

• поза територією закладу освіти та поза освітнім процесом;

• в осередках позашкільного дозвілля дитини;

• між вчителями, між вчителями та адміністрацією;

• між вчителями та батьками (у т.ч. в класних групах, телеграм чатах);

• між повнолітніми студентами;

• між дитиною та репетитором (дискусійні аспекти залежно від наявності договору про надання освітніх послуг, статусу репетитора, місця надання послуг та ін. )

Суб'єкти реагування в ситуації булінгу відповідно до повноважень:

• служба освітнього омбудсмена;

• служби у справах дітей;

• центри соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді;

• органи місцевого самоврядування;

• керівники та інші працівники закладів освіти;

• засновник (засновники) закладів освіти або уповноважений ним (ними) орган;

• територіальні органи (підрозділи) Національної поліції України;

• суд.

Ситуація цькування у виді фізичного насильства:

І. Сукупність епізодів булінгу у діях учня:

• умисно штовхнув вхідні двері до спортивного залу, біля яких у той час знаходилася однокласниця, внаслідок чого отримала удар по голові;

• у навчальному класі притиснув до стіни та вдарив рукою по обличчю, після чого копав по ногах, по сідницях, по животі;

• у приміщенні спортзалу штовхнув однокласника та кинув м'ячем у голову;

• у приміщенні школи вдарив рукою та наніс удар рукою в живіт, після чого зловив за волосся та вдарив головою до шкільної парти;

• кинув підручником в однокласницю, чим спричинив біль.

Постановою Борщівського райсуду Тернопільської області від 18.02.2021 р. у справі 278/3151/20 батька учня визнано винним у вчинені правопорушення за ч. 3 ст. 173-4 КУпАП та піддано адміністративному стягненню у виді штрафу 850 грн.

Ситуації цькування у виді психологічного насильства:

І. Вчитель вчинила умисні дії психологічного характеру, які полягають у систематичному приниженні учениці 5 класу, внаслідок чого остання боїться відвідувати школу. Цькування виявилося у вимогах до дитини щодо переписування 8 зіпсованих зошитів, образливих висловлювання “краще б ти зошити носила, а не їжу”, “засунь собі зошити в одне місце” та ін.)

*Постановою Тарутинського райсуду Одеської області від 14.01.2021 р. у справі № 514/1702/20 вчителя визнано винною у вчиненні адмінправопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-4 КУпАП (булінг) з накладенням штрафу 850 грн.

ІІ. Учениця вчиняла булінг психологічного характеру відносно однокласниці, що виразилося у підбурюванні однокласників проти неї, обзиванням образливою кличкою, висловлювання погроз, внаслідок чого могла бути заподіяна шкода психічному здоров”ю потерпілої.

*Постановою Брусилівського райсуду Житомирської області від 27.03.2019 р. у справі № 275/282/19 старшокласницю визнано винною у вчиненні адмінправопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-4 КУпАП з накладенням штрафу 1700 грн.

Ситуації цькування у виді економічного насильства:

“Традиція переведення у старшу школу” учнів 9 класу, що передбачає удар в груди та паском по сідницях. За 400 грн. - “їх не чіпатимуть”, за 200 грн. - по легкому удару. Без грошей - кожному по 2 сильних удари.

*Постановою Житомирського райсуду Житомирської області від 17.12.2020 р. у справі 278/3151/20 11-ти класника визнано винним у вчинені правопорушення за ч. 1 ст. 173-4 КУпАП та піддано адмін стягненню у виді 30 годин громадських робіт.

Ситуація цькування у виді сексуального насильства:

Неповнолітній учень насильно торкав однокласницю за груди, вона намагалася вирватися з обіймів, почала плакати, вирвалася і втекла до класу. Такі дії були систематичними упродовж листопада 2021 року.

*Постановою Недригайлівського райсуду Сумської області від 14.01.2021 р. у справі 582/19/21 на матір учня накладено штраф у розмірі 850 грн. на підставі ч. 1 ст. 173-4 КУпАП.

Кібербулінг однокласника в освітньому процесі:

Малолітній учень з початку вересня до кінця листопада 2021 року через всесвітню мережу Інтернет, а саме додаток «Вайбер», створену групу учнями гімназії систематично висловлювався грубою нецензурною лайкою, погрожував фізичною розправою, закликав скоїти самогубство відносно однокласника, в результаті чого могла бути завдана шкода психічному здоров`ю неповнолітньому.

За вчинення булінгу, на підставі ч. 3 ст. 173-4 КУпАП- матір визнано винною, але у зв`язку з його малозначністю - суд вирішив обмежитись усним зауваженням, а провадження - закрити.

*Постанова Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 20.01.2022 року у справі №335/13401/21

Кібербулінг вчителя у процесі виконання домашніх завдань учнем з використанням засобів телекомунікацій:

... В суді потерпіла зазначила, що працює вчителем історії в ліцеї. Учень 8-Б класу періодично надсилає їй домашні завдання з образливими підписами («дура», «крейзі», «ракушка»). Зазначила, що це її психологічно принижує, в неї погіршився стан здоров`я в зв`язку з психологічним тиском. Оскільки цькування не припинялось, вона змушена була написати заяву до поліції.

За вчиненні булінгу, передбаченого ч. 3ст. 173-4 КУпАП- накладено штраф на батька учня в розмірі 1700 грн. та присуджено судовий збір 496,20 грн.

*Постанова Заводського районного суду м. Дніпродзержинська від 09.01.2023 року у справі №208/6096/22.

Ключові ознаки та характерні прояви булінгу систематизовані на підставі:

n Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 р. № 2145-VIII (пункт 3-1 статті 1),

n статті 173-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

n Порядку реагування на випадки булінгу (цькування), затв. наказом МОН України від 28.12.2019 за № 1646.

n судової практики з ЄДРСР https://reyestr.court.gov.ua/

Про ефективні механізми захисту та правові поради з відшкодування шкоди, завданої булінгом, дізнавайтеся під час тематичного вебінару у Вищій школі адвокатури НААУ. Деталі та реєстрація: https://cutt.ly/B7o2E4J

Стаття підготовлена з використанням матеріалів прямого етеру, що відбувся 08.02.2023 у рамках проєкту «Спільно для вчителів», реалізованого освітньою організацією «Навчай для України / Teach For Ukraine» спільно з ГО «Про.Світ» та за підтримки UNICEF Ukraine в рамках ініціативи «Спільно до навчання», у партнерстві з Вищою школою адвокатури НААУ.

 

Переглянути запис етеру: https://cutt.ly/p7o2l5B