Розвивати емоційний інтелект можна, починаючи з трирічного віку. Діти поступово можуть навчитися розрізняти емоції.
Допоможуть у цьому такі ігри.
🎁1. «Коробочка щастя».
💬2. Мова емоцій.
🤔3. Що я відчуваю сьогодні.
🎨4. Емоційний альбом.
🏞5. Емоції в картинах.
Суть цієї гри полягає в наступному. Кожен отримує набір із 8-ми карток із назвами емоцій (сум, подив, натхнення, радість, біль, смуток, інтерес, гів, довіра і т.д. – перелік карток може бути доповнений). Той, хто загадує емоцію, має вигадати ситуацію або підібрати певне слово. Картка з емоцією, про яку йде мова, залишається закритою. Інші гравці мають вгадати, яку емоцію загадали.
Звісно, цими вправами перелік не вичерпується. Їх існує досить велика кількість – вибрати буде з чого однозначно.
Також радимо не забувати і про старі добрі перевірені методи. Так, ми говоримо про літературу, кіно, мультфільми. Мистецтво – найкращий спосіб висловити відчуття, тому книга стане вам надійним помічником на полі розвитку емоцій вашої дитини.
Видавництво «Каламар» містить спеціальний розділ, який так і називається – «Книги про емоційний інтелект». З їхньою допомогою дитина зможе осягнути складний світ емоцій та обов’язково навчиться їх висловлювати.
1. «Чому заплакав мішка?» Візьміть улюблену м’яку іграшку дитини або ляльку. Скажіть дитині, що лялька плаче. Малюк має визначити причину і заспокоїти. Підказуйте дитині, що в різних ситуаціях необхідно діяти по-різному: плаче від рани чи болю — звернутися до лікаря, дати ліки; плаче від образи — пожаліти, пояснити.
2. «Відгадай емоцію». Виготуйте картки із зображенням облич із різними почуттями. Найпоширеніші — радість, сум, здивування, страх, посмішка. Обговоріть із дитиною, які емоції на них зображені, за яких обставин вони можуть виникати. Можна розвинути гру і запропонувати дитині різні ситуації, а вона має зобразити емоції, що виникають (наприклад: отримав подарунок, розбив чашку, вдарився тощо).
3. «Ласкава гра». У цю гру можна грати впродовж усього дня і залучити всіх членів сім’ї, а можна для початку лише грати з іграшками. Основне правило: називати все довкола (або вибрані іграшки) пестливими назвами: татусечко, дивись який у мене малюночок; мамусю, пограй зі мною у машиночки і т. ін.
4. «Упізнай за голосом». Емоції необхідно висловити за допомогою слів. Візьміть найпоширенішу фразу, яку говорять діти щодня в садочку — «Добрий ранок!» — і скажіть її з різною інтонацією. Дитина має відгадати ваші почуття. Поміняйтеся ролями.
Для емоційного інтелекту надзвичайно важливо мати розвинену увагу і спостережливість, адже ці якості необхідні для ефективного спілкування. Пограйте в таку гру:
5. «Щось змінилося?» Запропонуйте дитині уважно оглянути кімнату. Потім малюк має вийти на кілька хвилин, а ви тим часом зробіть деякі зміни: переставте квіти, зніміть картину, закрийте штори. Дитина має відгадати, що змінилось. Звісно ж, поміняйтеся ролями.