УВАГА ПОРАДИ СОЦІАЛЬНОГО ПЕДАГОГА
- дистанційне навчання (11)
- поради для батьків (254)
- поради для учнів (92)
- поради педагогам (134)
Що робити, коли особистий ресурс на нулі.
Дитячі істерики: що це та як впоратися.
Із дитячими істериками рано чи пізно стикаються кожні батьки. Зазвичай, коли дитина істерить, дорослі самі починають заводитися. Можуть накричати на малюка або навіть надавати йому стусанів. Але водночас вимагають самоконтролю від малюків.
Психоаналітикиня Ольга Корбут спробувала зібрати причини істеричної поведінки дитини та способи екологічного реагування у відповідних ситуаціях.
Головне правило: дитині, в якої почалася істерика, нічого пояснювати не потрібно.
- Якщо, наприклад, дитина кричить у магазині, падає на підлогу, постарайтеся взяти її на руки і мовчки вийти із приміщення. Можна просто побути поруч, дати водички, обійняти. І чекати, поки нервовий імпульс дитини зійде нанівець.
- Дитячу істерику можна заспокоїти лише при перших ознаках збудження. Ви помічаєте, що рухи малюка стають безладними, починаються капризи. На цій стадії дитину ще можна заспокоїти – переключити увагу, знизити фізичну активність, взяти на руки, обійняти тощо.
Істерика – це реакція незрілого мозку на ситуацію, в якої щось пішло “не так”. Якщо ви можете їй запобігти, зробіть це.
- Не давайте зайвих обіцянок або заздалегідь промовляйте, що чекатиме на дитину. Наприклад: “Я візьму тільки одне морозиво” або “Я не куплю тобі цукерки цього разу, але куплю їх завтра”, “Ми йдемо в магазин тільки по хліб та молоко”.
- Істерики також трапляються, коли батьки задовольняють усі запити дитини, але вона все одно не може “насититися”. Причина такої поведінки – пошук малюком кордонів дозволеного у стосунках із дорослими. Вкрай важливо, щоб у батьків вистачило сил витримати істеричну реакцію на відмову купити чергову іграшку.
- Ще одна поширена причина істерики – потреба дитини в увазі, у прийнятті, в безпеці тощо. Навіть якщо батьки й припустити не можуть, що дитині саме зараз не вистачає їх любові та тепла (зовнішньо наче все, як завжди, гаразд).
Чи є дитячі істерики недоглядом батьків як вихователів
За словами психологині, подібні питання лише шкодять, ще більше підвищуючи рівень тривоги батьків та їхнє почуття провини.
“На мій погляд, пояснювати дитячі проблеми батьківськими недоглядами – це позбавляти дитину можливості її особистого розвитку. Діти дійсно залежать від батьків, але багато з того, що відбувається з дитиною, пов’язане з її віком та особливостями функціонування незрілої нервової системи”, – пояснила пані Ольга.
Джерело: Telegram-каналу Психологічна підтримка
Рік війни. Як уникнути повторної травматизації?
Ретравматизація. Вона виникає в моменти, коли обставини, за яких людина отримала психологічну травму, повторюються. Спровокувати ретравматизацію здатні навіть спогади, до яких ми повертаємось усвідомлено або мимоволі.
🔵 Уникайте тригерів
🔵 Ритуал «підготовки»
🟡 Інформаційна гігієна
🟡 Дотримуйтеся розпорядку
Як допомогти собі в стані тривоги, страху й очікування – поради фахівців.
Міністерство освіти і науки України опублікувало поради, як допомогти собі в стані неспокою, розроблені фахівцями в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я.
Зокрема, щоб зменшити вплив страху, панічних нападів чи навіть постравматичного синдрому (ПТРС), варто намагатися контролювати свій психоемоційний стан.
Потрібно зосередитися, проаналізувати ситуацію та виокремити фактори, які власними зусиллями змінити неможливо. Можна приділяти собі “антистресові” 15-30 хвилин на день, щоб підтримати ментальне здоров’я.
У випадку, коли не виходить самостійно допомогти собі або своїм близьким, необхідно звернутися до фахівців.
Як можна собі допомогти:
- Фокусуватися на тому, що можливо контролювати. Планувати повсякденні справи та дотримуватися плану, ухвалювати маленькі рішення.
- Зменшити відстежування новин: у час, коли всі переймаються та обговорюють одну тему, вимикати телевізор та обмежити користування соціальними мережами.
- Зробити свій внесок у корисні справи. Знайти спосіб допомогти тим, хто цього потребує. Якщо немає ресурсу для великої діяльності – сконцентруватися на своєму оточенні: наприклад, зробити комплімент другу або принести каву для колеги. Це допоможе впоратися із негативом.
- Підтримувати зв’язок з людьми в громаді чи родині. Під час криз підтримка людей, які проживають ту саму ситуацію, допоможе впоратися з труднощами
- Дозволити собі відчувати. Бути сумними, розчарованими, плакати – нормально: не можна накопичувати негативні емоції, їхнє вивільнення дозволить почуватися ліпше.
- Облаштувати комфортне середовище: оточити себе по змозі приємними і зручними речами, дивитися улюблені фільми, їсти смачну їжу, мати цікаве хобі.
- Зменшувати напругу в тілі. Коли людина в стресі, м’язи зазвичай затиснені, тож є сенс практикувати дихальні вправи, медитацію на розслаблення.
Семінар «Психолого-педагогічний підхід у освітній діяльності дітей з особливими освітніми потребами»
22 лютого 2023 року в онлайновому режимі відбувся Всеукраїнський семінар-практикум
«Психолого-педагогічний підхід у освітній діяльності
дітей з особливими освітніми потребами».
Організаторами семінару є Міністерство освіти і науки України, Державна наукова установа «Інститут модернізації змісту освіти», Комітет з фізичного виховання та спорту МОН України, ГО «Ukraine Active».Презентація онлайн-курсу «Практичні навички подолання стресу».
22 лютого 2023 року соціально-психологічна служба Софіївсько-Борщагівського ліцею переглянула презентацію онлайн-курсу «Практичні навички подолання стресу» на основі ілюстрованого керівництва Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) «Важливі навички в періоди стресу» за підтримки ГО «Безбар’єрність» у межах ініціативи першої леді України.
Психологічний тест: Орхідея.
Виберіть орхідею на картинці - і
отримайте потрібну вам пораду просто зараз.
У контексті походження слова «орхідея» ця квітка асоціюється з родючістю, життєвою енергією та привабливістю. Завдяки своїй елегантній поставі та чарівному візерунку орхідея стала символом кохання, жіночності та досконалості. Зроблений вами вибір покаже, яка порада вам потрібна на даному етапі вашого життя.
Орхідея 1
Вас мучить те, що не можна змінити. Зосередьтеся на тому, що вирішувати лише вам. Не шкодуйте себе і не вважайте себе жертвою. Працюйте над проблемними областями свого життя, але не зациклюйтесь на них надто багато. Спробуйте вийти зі своєї зони комфорту та спробувати щось нове. Якщо ви зрушите свій фокус в інший бік, ви відчуєте себе краще і зможете перемогти. Прийміть те, що ви не можете змінити. Згодом ви відчуєте себе краще, і те, що з вами зараз відбувається, не триватиме вічно. І це пройде. Ви скоро зможете повернутися в той період і усвідомити, що ви один із найкращих і сміливих бійців.
Орхідея 2
Ви нещодавно пережили емоційний зрив. І ви все ще важко переживаєте. Чи то через надто велику кількість проблем на роботі, чи то через токсичні стосунки, чи через помилкових друзів. Ваше життя змінилося. Майте на увазі, що ви перебуваєте на межі зриву. Перестаньте турбуватися про свою роботу. Не приносьте додому проблеми з роботи. Адже ваше особисте життя та здоров’я набагато цінніше. Якщо це вас так обтяжує, зараз гарний час подумати про нову сферу діяльності, хоч і з нижчою зарплатою. Іноді краще розлучитися з чимось, що завдає вам болю, ніж віддавати цьому сили. Яким би важким і навіть неможливим вам це не здавалося, ви сильні і можете подолати все.
Орхідея 3
Ви перебуваєте в перехідному періоді у вашому житті. Ви прийняли мудре рішення видалити не тих людей зі свого життя. Ви давно відкладали це рішення, але вже зрозуміли, що позбавлятися токсичних людей у вашому житті дуже корисно. Вони досить вас використали та розчарували. Щоб рухатися вперед, потрібно позбутися минулого. Чи закінчите ви нарешті свій давно незадоволений роман, чи розлучитеся ви з хибними друзями, важливо те, що ви відкриєте нову сторінку в житті і почнете все спочатку. Почати завжди складно, але знайте, що це правильне рішення. Немає сенсу тупцювати на тому самому місці і витрачати свої почуття на людей, які цього просто не заслуговують. Якщо ви не приймете зміни, ви не зможете звільнити своє серце та розум.
Орхідея 4
Час створювати сім’ю. Ви відчуваєте себе досить зрілою і готовою до цього великого кроку, але щось змушує вас відкладати справи на потім. Можливо, вам не вистачає відповідної людини або досить хорошої фінансової стабільності. Якщо ви вже зустріли свою другу половинку, не соромтеся поєднувати свої долі та продовжувати спільне життя. Правильний час для дітей ніколи не настане. Ви ніколи не будете повністю спокійними та впевненими, повністю фінансово незалежними, повністю готовими. Але не відкладайте на потім, бо час летить непомітно. Коли з’явиться ваша дитина, ви здивуєтеся, як би ви могли жити без неї. Ті з вас, у кого вже є сім’я, знають, що дорога важка, але ви також усвідомлюєте, що немає більшого щастя, ніж здорова та гармонійна сім’я, ніж здорові та щасливі діти.
Як і про що говорити з учнями на уроках 24 лютого.
Деякі діти особливо чутливо сприймають тему війни, а тому вчителям варто знати, як спілкуватися з учнями на уроках у цей день, аби не травмувати їх, але згадати про важливе. Та перед тим, як порушувати тему річниці повномасштабної війни, самі дорослі мають бути стійкими та збалансованими. Адже діти чутливі до наших емоцій, жестів та поведінки навіть більше, ніж до слів, які ми промовляємо.
У статті “Нової української школи” сімейна й дитяча психологиня Світлана Ройз радить:
- з чого розпочати спілкування на уроках 24 лютого;
- які слова підібрати про річницю повномасштабного вторгнення;
- які активності запропонувати учням;
- які техніки заспокоєння та зменшення стресу використовувати;
- чим завершити розмову з учнями, щоб надихнути їх.
З ЧОГО ПОЧАТИ УРОК
День у школі варто почати зі стабілізації.
Вчителі не можуть передбачити, з яким настроєм та в якому ресурсі учні прийдуть до школи чи приєднаються до онлайн-занять. Тому важливо на початку уроку стабілізувати їхній стан:
- запропонуйте дітям зручно сісти. Вони можуть покласти руки на парту чи стіл, спертися, щоб відчути стійку опору стоп, спини тощо;
- потім варто знайти разом із дітьми в класі чи в кімнаті те, що пов’язано в них зі спокоєм та силою;
- запропонуйте, якщо діти захочуть, подивитися одне на одного – ніби торкнутися добрим поглядом;
- сфокусуйте увагу на тому, що сьогодні 24 лютого 2023 року.
Які слова підібрати:
Якщо в класі є діти, близькі яких на фронті чи загинули, будьте особливо уважні до їхніх реакцій.
ЩО ЗРОБИТИ, ЩОБ СТАБІЛІЗУВАТИ СТАН ДІТЕЙ
Запропонуйте учням практику для відчуття сили.
Для цього вчителі можуть використати практику “Яке ти джерело світла” з методички “Твоя сила“.
Діти мають уявити, що вони є джерелом світла. Потім їм потрібно визначити, яке це джерело:
- штучне чи природне, велике чи маленьке;
- кольорове чи однотонне, сяє чи мерехтить;
- якби це джерело світла було в їхньому тілі, де б воно розташовувалося: у голові, животі, грудях чи в усьому тілі. За бажанням можна покласти руку на це місце.
Також учні можуть створити свій герб або герб класу.
Цю вправу також можна знайти в методичці “Твоя сила“. Сам герб дає відчуття впевненості та сили.
Поговоріть із дітьми про тих, хто нас підтримує.
Якщо є потреба, ви можете допомогти дітям повернути стійкість за допомогою тілесних вправ.
Якщо діти почали часто змінювати пози, їхній погляд розфокусований, а увага не сконцентрована, тоді можна запропонувати анімовані руханки. За нагоди нагадати дітям про те, що саме тіло бере на себе вантаж усіх наших емоцій. А за допомогою тілесних вправ ми можемо повертати собі стійкість.
- У проєкті “Стійкість для стійких” зібрано 20 коротких анімаційних відео для дітей та дорослих із вправами, які допоможуть заспокоїтися та психологічно себе підтримати.
- Також можна запропонувати вправи з коротких онлайн-практикумів стійкості та відновлення від ГО “Смарт освіта”, онлайн-медіа “Нова українська школа” та Світлани Ройз за підтримки ЮНІСЕФ.
Для повернення стійкості також можна створити ігрове середовище.
Запропонуйте учням зробити одну з вправ та сфокусуватися на силі картинки. Окремо зверніть увагу на пропозиції дій у таких картках: ведмідь, собака, мишеня, лев, черепаха, ящірка, жираф, кінь, слон.
Картки можна використовувати як діагностичний чи терапевтичний інструмент, а також як гру. Вони добре працюють і для індивідуальної, і для групової роботи. Завантажити “Картки сили” можна тут.
Зробіть разом з учнями дихальні вправи.
На кожній картці намальовані різні обʼєкти, рухаючись контурами яких потрібно робити вдихи й видихи. Стрілки задають напрямок руху, а також мають підписи, що потрібно робити – вдих чи видих.
Дитина може обвести пальцем весь зображений предмет і заспокоїтися завдяки одночасному виконанню дихальних вправ із довгими або коротшими вдихами й видихами. Сконцентруйте увагу на тому, що ми робимо паузу, затамовуємо подих поки переставляємо палець зі стрілки на стрілку.
Завантажити “дихальні картки”.
Підтримайте емоції дітей.
- великий палець вгору – означає “все добре”;
- великий палець вбік – “так собі”;
- великий палець вниз – “не дуже”.
- Також можна проговорити учням:
Поговоріть із дітьми про ресурс.
Завантажити гру можна за посиланням.
ЯК ЗАВЕРШИТИ УРОК
- помалювати, наприклад, у патріотичних розмальовках. ГО “Смарт освіта” для проєкту “Скриня в укриття” створила для дітей різного віку розмальовки на патріотичну тематику. Завантажити їх можна за посиланням;
- разом заспівати гімн України або пісню “Ой у лузі червона калина” тощо;
- створити листівки;
- намалювати країну майбутнього;
- запропонувати подумати, що ми зробимо першим, коли почуємо слово “перемога” (наприклад, почнемо кричати, танцювати, телефонувати одне одному та ін.);
- обов’язково сказати, що ми пишаємося дітьми, вчимося в них і вдячні їм за те, які вони сильні;
- перед прощанням можна зіграти в гру “Обійманці”. Ця гра не тільки про тілесність, це і про повернення відчуття близькості, безпеки та радості. Загалом у ній зібрано десять карток з ілюстраціями та різними видами обіймів, які відрізняються за інтенсивністю і навіть за відстанню. Щоби підтримувати коректну дистанцію в класі, бути уважними до особистого простору, можна використати картки “Обійми рибок” та “Обійманчики восьминіжок”. Завантажуйте “Обійманці” тут.
Будьте готові до того, що діти можуть не підтримати ідею з обійманцями, адже тема особистих кордонів та проявів почуттів зараз занадто сприйнятлива. Можна запропонувати дітям створити свій особистий жест прощання.
Також можна створити поробку з обійманцями й зробити з неї подарунок близьким чи листівку на фронт.
Слава Україні!
Героям слава!
Переможемо!
Світлана Ройз, спеціально для “Нової української школи”