У дітей реакція на стрес не така, як у дорослих, адже діти не знають, що таке стрес. Часто вони не розуміють, що відчувають, і будучи не в змозі звільнитися від тяжких переживань, зазнають негативного впливу стресу на свій організм.
Як виявити стрес у дітей і допомогти їм впоратися з ним?
Ділимося порадами Тамари Забашти — консультанта ініціативи Angels, лікаря-психолога з досвідом роботи з ПТСР.
Основна інформація зібрана внизу
У дітей молодшого віку прояви стресу будуть найчастіше фізіологічними і включатимуть: порушення сну, відсутність апетиту, біль у животі та головний біль
Водночас, провокаційна поведінка, непокора дорослим, дратівливість і спалахи роздратування є також способом вивільнити енергію і подолати стрес. Агресія — це зараз окрема тема, адже її навколо нас зараз дуже багато і вона буде проявлятися у дітей.
Для дітей середнього та старшого шкільного віку, тобто підлітків, характерні також фізіологічні прояви стресу та підвищена агресивність.
Однак для них у стресових ситуаціях також будуть властивими:
- різка провокаційна поведінка: вона може проявлятися, наприклад, у яскравому мейк-апі, різкій зміні кольору волосся;+
- залежності: це може бути алкогольна, тютюнова, ігрова, наркотична тощо, адже дитина не знає, як справлятися зі стресом і намагається це зробити.
Як допомогти дітям подолати стрес?
1. Створіть безпечний простір у класі.
Дуже важливо, щоб діти відчували, що вони в безпеці, що ніхто з них не буде сміятися, якщо вони, наприклад, поділяться своїми переживаннями. Такий безпечний простір допоможе знизити рівень стресу у кожної дитини і у класі загалом.
2. Спілкуйтеся з дітьми на рівних, відкрито та щиро.
Діти з найменшого віку помічають емоції дорослих і відчувають, що щось не так. Якщо з ними про це не говорити, це викличе у дітей ще більший стрес і недовіру до дорослих. Дітям молодшого віку можна пояснювати, що відбувається, на прикладах казок чи історій.
3. Говоріть із дітьми про будь-які їхні почуття.
Якщо ви вчитель, ви можете, наприклад, перед уроком чи наприкінці дня провести вправу «Що ви відчуваєте сьогодні?», попросивши дітей підготувати смайлик, який відповідає їхньому настрою, а потім показати і обговорити власні почуття. Це допоможе вам зрозуміти обстановку у вашому класі.
4. Дозволяйте дітям будь-які емоції.
Не забороняйте дітям будь-який прояв емоцій. Якщо дитина хоче поплакати, будьте біля неї, спитайте, чи можна її обійняти, і що б вона зараз хотіла. Скажіть: «Я з тобою. Ми разом. Якщо хочеш плакати — плач». Часто можна почути, що хлопчики не плачуть, вони ж воїни, з ними все буде гаразд, але варто пам’ятати, що це, у першу чергу, це діти.
5. Діліться з дітьми своїми переживаннями.
Відкрите спілкування з дітьми про власні емоції якраз допомагає створити безпечний простір, посилити довіру і розуміння, що відбувається. Покажіть дітям на власному прикладі, що відчувати будь-що — це нормально.
6. Використовуйте музику, казки, розповіді та творчі роботи у класі.
Музика дуже допомагає заспокоїтися. Ви можете, наприклад, вмикати спокійну музику у класі під час перерви або влаштувати гру «Угадай мелодію», щоб розрадити дітей і допомогти їм зняти стрес.
Щодо використання казок і розповідей, тут є безліч варіантів. Ви можете, наприклад:
- написати з дітьми разом казку.
- попросити дітей написати свою власну казку.
- розповісти власну казку і запропонувати дітям придумати власний кінець.
- використати матеріали програми «Супергерої FAST», адже вона містить уже готову історію та героїв, інтерактивні завдання, а всі матеріали доступні на сайті: https://ua-uk.fastheroes.com/
7. Уникайте голосних звернень і криків.
Перша природня реакція на підвищення голосу і крик — замикатися. При цьому дитина може вас не чути і навіть не згадати, що саме ви кричали.
Якщо поведінка дітей викликає у вас бажання підвищити голос чи кричати, потрібно звернути увагу на свій стан і вжити заходів. Наприклад, якщо діти поводяться занадто голосно, почати говорити все тихіше, аж поки діти не почнуть мовчати. Краще за все, спілкуватися з дітьми спокійним та врівноваженим голосом.
8. Запросіть шкільного психолога до класу.
За можливості, запросіть шкільного психолога до класу, який поговорить з дітьми про їхній стан. Варто також влаштувати зустріч з батьками: обговорити з ними ситуацію у класі та країні, пояснити їм, що таке стрес, як діти можуть на нього реагувати, як краще говорити з дітьми про війну.
Звертайте увагу на фізичний та емоційний стан дітей, їхню поведінку, адже будь-які порушення можуть бути проявом стресу, який шкодить здоров’ю дітей.
Бережіть себе і своїх рідних!
Бережіть себе і своїх рідних!