Підлітки 15-18 років технічно освічені та добре орієнтуються в інтернеті. Незважаючи на самостійність і незалежність, вони все ж потребують нагадування про необхідність дотримання правил поведінки в Мережі та заходах безпеки.
Для осіб цього віку характерні переживання, пов’язані з власною зовнішністю, прийняттям їх однолітками, визнанням оточуючими їх здібностей і вмінь. Зміни в поведінці викликані гормональною перебудовою організму та психологічними змінами, прагненням до самопізнання, самоствердження і самостійності. Криза інтересів є схожою та суттєвою проблемою підліткового віку. Дитина по-новому починає дивитися на навколишнє – предмети, явища, людей, світ у цілому. Відкриття нових сторін речей і процесів викликає нові потреби, мотиви, бажання, інтереси, цінності 14 . Підлітки шукають себе, тому нерідко страждають від почуття самотності і не відчувають себе членами суспільства. Слід відзначити, що пошук власного кола спілкування підлітком йде паралельно його психологічному відокремленню від батьків. У кіберпросторі вони задовольняють свою потребу в спілкуванні і знаходять друзів.
1. Розкажіть дитині про правила конфіденційності і поведінки в Мережі та її особисту відповідальність.
2. Повідомте про ризики, яких вона може зазнати, відвідуючи інтернет.
3. Дитина має вміти орієнтуватися у просторі Мережі, правильно користуватися пошуковими сервісами, відсіювати небажані електронні повідомлення і за жодних обставин не надавати про себе в Мережу особисту інформацію.
4. Навчіть, як правильно себе поводити у випадках зустрічі з шахрайством та іншими фактами порушення закону.
5. Привчіть поважати авторські права інших людей.
6. Поясніть, що скачуючи з інтернету файли аудіо-, відео- або текстового форматів, вона може не тільки порушити закон, а й завантажити вірус чи програму-шпигуна на власний комп’ютер.
7. Створіть сімейні правила безпеки і роз’ясніть причини необхідності дотримання встановлених внутрішніх правил.
8. Виявляйте інтерес до віртуального життя дитини, обговорюйте з нею її інтернет-враження
9. Обговорюйте з дитиною питання здорових статевих стосунків і сексу. Це дасть можливість дещо послабити її цікавість і підготувати до правильної реакції, якщо вона випадково потрапить на ресурси з дорослим змістом.
11. Розкажіть дитині про ризики спілкування у приватному режимі.
12. Навчіть дитину уважно ставитися до інформації, яку вона отримує з інтернету, щоб вона вміла відрізняти правду від брехні.
13. Розповідайте про різноманітні способи перевірки інформації.
14. Наполягайте на відвіданні перевірених ресурсів інтернету.
15. Привчіть дитину не зустрічатися зі знайомими по Мережі в оффлайні, а як що така проблема все ж таки виникне, проконтролюйте її нові контакти.
16. Навчіть дитину радитися з вами перш ніж здійснити покупку через інтернет.
17. Намагайтесь бути ознайомленими з сайтами, які відвідує ваша дитина. Це надасть можливість здійснювати певний контроль за діяльністю дитини в Мережі та зменшить вірогідність потрапляння до інтернету особистої інформації про неї та її близьких.
Підготовлено за матеріалами посібника: ДІТИ В ІНТЕРНЕТІ: ЯК НАВЧИТИ БЕЗПЕЦІ У ВІРТУАЛЬНОМУ СВІТІ. - І.В.Литовченко, С.Д.Максименко, С.І.Болтівець, М.-Л.А.Чепа, Н.М. Бугайова.-К.: Видавництво: ТОВ «Видавничий Будинок“Аванпост-Прим”,2010.– 48 с. (Посібник для батьків).