УВАГА ПОРАДИ СОЦІАЛЬНОГО ПЕДАГОГА
- дистанційне навчання (11)
- поради для батьків (254)
- поради для учнів (92)
- поради педагогам (134)
Надзвичайна ситуація... як діяти?
Якщо мова про школярів та підлітків — то найперше — треба говорити з ними про всі тривоги та сумніви. Не варто заперечувати небезпеку та знецінювати їх почуття страху. Просто визнайте, що ніхто не готовий до війни і всім нині незатишно. Але — говорити про все це треба спокійним голосом, адже діти — ваші союзники. Порадьтесь з ними, як і що робитиме ваша родина в разі загострення ситуації.
ЯК РОЗПОВІСТИ ДИТИНІ ПРО СМЕРТЬ БЛИЗЬКОЇ ЛЮДИНИ?
1. Обов’язково треба сказати дитині правду, як би це не було боляче. Часто батьки не говорять дітям про смерть близького через страх «зустрітися» з реакцією дитини, з її почуттями. Правда дитині потрібна для того,щоб зрозуміти ситуацію, різкі зміни в житті. З невідомості народжується страх. Малюк сприймає це по своєму. Він може подумати, що причина в ньому, що він не такий як треба, поганий і тому близька людина його покинула. Це може призвести до життєвого девізу «Я не вартий нічого в цьому житті». Або може бути інший варіант – дитина може подумати, що людина, яка померла погана, оскільки покинула. Це може призвести до думки про те, що неможна нікому довіряти в цьому світі, оскільки навіть рідна людина зрадила.
2. В доступній формі (в залежності від віку) треба розповісти дитині про те, що і як сталося. Також слід розповісти про душу, що з нею відбувається, про похоронні традиції та обряди. Варто мати на увазі, що до 5 років діти, як правило, ще не розуміють повною мірою що таке смерть. А діти 5-7 років можуть не цілком усвідомлювати, що зі смерті немає вороття. Тому вони можуть часто питати про померлу людину, чекати коли вона повернеться. Необхідно терпляче пояснювати дітям, що смерть – це назавжди. Краще розповісти дитині про смерть може допомогти книжка Окесон Ким Фупса, Эриксона Эвы «Как дедушка стал привидением»..
3. Сказати дитині про смерть повинна найближча людина, та, кому дитина більше всього довіряє і з ким може розділити горе.
4. Треба одразу пояснити дитині всі аспекти смерті, що можуть викликати страх чи почуття провини. Наприклад, якщо помер батько від хвороби, то пояснити що не всі хвороби приводять до смерті. Якщо смерть була непередбачуваною або дитина була в конфлікті з померлим, слід пояснити що вини дитини немає. Уникайте таких повідомлень, як «мама заснула на завжди», «дідусь пішов від нас на завжди», щоб не провокувати у дитини страх засинати чи відпускати когось із рідних надовго.
5. Не викристовуйте образ померлї людини для формування бажаної поведінки «Не кричи, бо на тебе бабуся з верху дивиться».
6. Якщо дитина розпитує про померлу людину, намагайтесь не блокувати спогади про неї. Спитайте що б вона хотіла сказати людині, якої вже немає? Яка б на її думку була відповідь? Можна подивись її фото, відео.
7. Не заперечуйте почуття дитини («Не плач», «Заспокойся»), а навпаки – приймайте будь-які емоції. Їх треба проговорити (печаль, сум) і допомогти виразити (гнів, агресія). Говорити про померлу людину – часто є способом, який допомагає виразити накопичені почуття. Крім того, можна промалювати почуття або програти в іграх ситуацію, яка склалась.
8. Розказуйте дитині про свої почуття, але намагайтесь не перевантажувати її своїм переживанням горя. «Відхід в себе», надмірні істерики можуть налякати малюка, запрограмувати його на те, що подальше життя неможливе з радощами і дитина може почати відчувати себе нікому не потрібною – «Мама постійно плаче, а як же я?».
9. Можна запропонувати дитині зробити щось для померлого (написати лист, намалювати малюнок, зробити щось своїми руками) і таким чином допомогти дитині попрощатися.
10. Якщо дитина не проти і якщо ви відчуваєте, що вона впорається, може бути можливою її присутність на ритуалі похорону (на всьому етапі, або на його частині), поминках. Це може допомогти краще усвідомити те, що близька людина дійсно померла. Слід попередити дитину, що буде відбуватись на похороні.
СИМПТОМИ ПАНІЧНОЇ АТАКИ ТА НАДСИЛЬНОГО СТРАХУ У ДІТЕЙ ТА ПІДЛІТКІВ.
❗❗❗СИМПТОМИ ПАНІЧНОЇ АТАКИ ТА НАДСИЛЬНОГО СТРАХУ У ДІТЕЙ ТА ПІДЛІТКІВ:
- 🗣️ відчуття нестачі повітря або задухи;
- 🥴 запаморочення, хиткість або млявість;
- ❣️ миготіння чи прискорене серцебиття;
- 🌀 тремтіння або дрижання;
- 😰потовиділення;
- 🤐нудота або неприємні відчуття в животі;
- 😳 деперсоналізація або дереалізація;
- 🤲 відчуття оніміння або поколювання;
- 🥶🥵припливи тепла/холоду;
- 🫁біль або дискомфорт у грудях; 😬страх смерті;
- 😵страх втратити контроль чи збожеволіти.
❗ЩО РОБИТИ:
1. Дихальна вправа. Повільно вдихаємо через ніс. Видихаємо повітря вузьким ротом. Видих має бути повільніший за вдих.
2. Зволожуємо слизову оболонку рота маленькими порціями води.
3. Робіть періодичний масаж мочок вух та кінчика носа.
4. Швидко стискаємо та розтискаємо кулачки.
5. Відволікання.
Озирнись навколо ( Уяви собі...)
🔺" Знайди 5 речей, які ти можеш побачити! "👀
🔺" Знайди 4 предмети, яких ти можеш торкнутися"
🔺"Знайди 3 речі, які ти можеш почути "
🔺"Знайди 2 речі, які ти можеш понюхати"
🔺 " Знайди 1 річ, яку ти можеш спробувати на смак".
6. Рахуємо подумки від 100 до 1.
7. Згадуємо слова пісні чи вірша.
8. При можливості випити теплий м'ятний чай.
9. Говорити дитині, что відчуття страху - це нормально. Страх допомагає нам зрозуміти та усвідомити, що відбувається. Необхідно навчитися контролювати свої відчуття та наближення страху ( панічної атаки) та виконувати безпечний поведінковий алгоритм👆.
10. Дітям з 8 років можна розповісти все як є ( звичайно, в межах розуміння дитини) без паніки у голосі. Маленьких дітей необхідно відволікати та заспокоювати та запевняти, що ви завжди поруч ( полоскотати, почитати книжечку, розглянути картинки, помалювати, вигадувати короткі історії , пограти в слова, четвертий зайвий, вивчити чи повторити назви пору року, місяців, придумати риму ( рифма) до слів, рахунок до 10 (20,30,40...) і назад до 0, імена та по - батькові членів родини тощо - все у ігровій формі 👩❤️💋👩) , подивитись хороший мультик на телефоні ( зараз можна😉)
10. Посміхайтесь дитині, дивіться їй в очі.
11. Пам'ятайте, чим спокійніші ви , тим впевненіше почувають себе діти та близькі поруч з вами!
БЕРЕЖІТЬ СЕБЕ ТА СВОЇХ БЛИЗЬКИХ 💙💛🇺🇦
Як розвинути емоційний інтелект?
Емоційний інтелект (EQ) – це вміння усвідомлювати, розуміти та управляти власними емоціями, а також вміння розуміти емоції інших людей, використовувати ці знання для ефективної взаємодії, упішного досягнення цілей і самореалізації.
Як розвинути емоційний інтелект?
1. Спочатку зробити краще собі, потім – іншому
Нас вчать, як зробити краще іншій людині, щоб їй простіше було поводитися з нами, але не вчать, як зробити краще собі. Життєве правило інше: рефлексуйте над своїми почуттями, тобто наполягайте на праві усамітнитися та зрозуміти, що з вами коїться і чого хочеться. І лише коли вам краще, простежте, щоб зберігати позитивну атмосферу.
2. Деталізуйте почуття
У книзі психолога Лізи Баретт з Гарвардської медичної школи «Як народжуються емоції: таємне життя мозку» стверджується: скільки людина знає емоцій, стільки вона зможе відчути на повну силу, а головне – зі стількома й знайде спосіб впоратися. Якщо ви знаєте, що таке ностальгія, меланхолія, хандра, журба, жаль, сум, душевний біль, скорбота, розчарування, то без додаткових спеціальних зусиль ви знайдете способи полегшити свій стан – на рівні підсвідомості. Усе навіть гостріше: що менша деталізація в розпізнаванні власних емоцій, то вище ризик розладів, доводить автор.
3. Назвіть креативно те, що відчуваєте
На зразок того, як у філіпінській мові є почуття «бажання обійняти те, що видається милим». Або в японській «вдячність із гірким присмаком за надану нам непотрібну послугу» та «розчарування від невдалої стрижки».
Як назвати насолоду від влучного питання студента? Це може бути що завгодно: «настрій, як від феєрверка», «яскраво-рожеве почуття», «подібне до насолоди від улюбленої цукерки». А хвилювання на початку пари? Втому після перевірки контрольних робіт? Не зупиняйте свою творчість, адже чим точнішою буде назва емоції, тим більше козирів у вас на руках.
4. Зважайте на контекст емоцій
Щоб негативні емоції швидше пройшли, їх варто повноцінно пережити. Важливо знати, що саме викликало ту чи іншу емоцію. Негативні емоції не менш важливі за позитивні. Завдяки їм ми можемо змінювати наше життя на краще.
5. Оцінюйте свій рівень емоційного інтелекту
Цікаво, що при оцінці власного IQ люди зазвичай завищують свої можливості, а коли оцінюють свій EQ, то, навпаки, ми вважаємо себе більш безпорадними з власними емоціями, ніж є насправді.
Закордонний досвід різних досліджень свідчить, що в кожній групі є в середньому 12 студентів, у яких конфлікти чи серйозні проблеми в родинах, двоє мають дефіцит уваги, шестеро – проблемну поведінку, а двоє протягом навчання в коледжі хоча б один раз страждатимуть від депресії. Усі ці психологічні проблеми підлітків падають, перш за все, на викладача. Тож, як у літаку: «кисневу маску» слід одягнути собі, щоб подбати потім про студентів.
Хай ваш емоційний інтелект завжди приноситиме вам
ресурс та щастя!!!
НАВЧІТЬСЯ ТЕХНІЦІ 6 СЕКУНД
Згідно досліджень, приблизно 6 секунд необхідно для того, щоб минула перша, найсильніша хвиля емоцій і включилась кора мозку, яка відповідає за усвідомленість і гальмування некорисних імпульсів.
Отже візьміть собі за правило – щойно ви помітите, що переживаєте бурю емоцій, відрахуйте 6 секунд перед тим як відповідати співрозмовнику чи починати діяти.
Не повірите, але ця надзвичайно проста техніка дозволяє не тільки запобігти великій кількості конфліктів, але й здатна допомогти вам приймати більш виважені рішення та впроваджувати гарні зміни у ваше життя за принципом:
«інші думки-інший вибір-інша поведінка-інше життя»
Як реагувати на емоційну інформацію?
Крок 1. Спочатку треба розслабитися або застосувати правило 6 секунд.
Крок 2. Зосередитися й пригадати: "Що саме схвилювало?", "Чому саме це?", "Яка отримана емоція є провідною?"; намагатися точно її означити словом, наприклад, це: "страх", "тривога" чи "досада", "роздратування" тощо.
Крок 3. "Чи можу щось змінити?", якщо - ні, то "змінюю своє ставлення до цього".
Ще трохи простих, але корисних правил:
Правило 1
Перемикаємо "режим" сприймання інформації відповідно до обраного медіаконтенту:
v інформаційний, новинний контент сприймаємо раціонально - аналізуємо, порівнюємо, міркуємо ("мислимо")
v художній, розважальний контент сприймаємо переважно емоційно ("відпочиваємо")
v "змішаний" контент сприймаємо в змішаному режимі з перевагою якоїсь однієї функції відповідно до змісту та жанру контенту: більш емоційно, ніж раціонально, або навпаки більш раціонально, ніж емоційно.
Зазначене правило бажано довести до автоматизму.
Правило 2
Постійно рефлектуємо (осмислюємо, приймаємо) свої емоції та почуття, отримані від сприйнятої інформації. Ідеальний варіант: ввести рефлектування власних емоцій і почуттів до корисної звички (і не тільки щодо медіа!)
Правило 3
Набутим практичним досвідом обов’язково ділимося зі своїми дітьми.
Як ставитися до інформаційного перенасичення в медіа- та інтернет-просторі? | Як правильно читати заголовки? |
Практикувати інформаційне самообмеження | Важливо читати не так заголовки, як сам текст |
Правило 1 Свідомо обмежуємо себе в перегляді новин, інформаційних програм, політичних ток-шоу | Правило 1 Ніколи не робимо висновків щодо поданої інформації тільки на підставі заголовка або тизеру |
Правило 2 Новини дивимося не більше ніж 30 хвилин на день; як варіант: один раз узагальнені новини наприкінці тижня | Правило 2 Читаємо, аналізуємо, робимо висновки щодо запропонованої інформації тільки на підставі тексту |
Правило 3 Навчаємо інформаційного самообмеження своїх дітей | Правило 3 Привчайте дитину не лінуватися читати сам текст, а не тільки заголовки |
Освітні матеріали до Дня безпечного Інтернету
Із нагоди відзначення 8 лютого Дня безпечного Інтернету громадська організація «МІНЗМІН» спільно з Міністерством цифрової трансформації України та Міністерством освіти та науки розробила наступні освітні матеріали:
– Урок для учнів 1-4 класу, щоб навчити дітей розпізнавати приватну інформацію в Інтернеті, урок для учнів 5-8 класу про ризики після розголошення персональної інформації та наслідки публікації фотографій та персональної інформації в соцмережах, а також урок для учнів 9-11 класу про те, де можна залишати приватну інформацію у соцмережах.
– Відео-курс для батьків – https://cutt.ly/nE5XzbG
А також відео-уроки:
1. Хто збирає дані моїх дітей і як вони використовуються? https://bit.ly/2XT38Ww
2. Чи безпечно розміщувати фотографії моєї дитини в Інтернеті? https://bit.ly/3EjMVcr
3. Що мені робити, коли інші люди публікують фотографії моєї дитини в Інтернеті без моєї згоди? https://bit.ly/3nz8dMn
4. В якому віці діти повинні розпочинати знайомство з Інтернетом?
5. Наскільки безпечні “розумні іграшки? https://bit.ly/3vTo6Bg
6. Чи потрібно використовувати батьківський контроль для своїх дітей в Інтернеті? https://bit.ly/3CoPM3o
7. Чи справді незнайомці та педофіли є найбільшою загрозою для дітей в Інтернеті? https://bit.ly/3mkB4Vn
8. Як я можу переконатися, що конфіденційність даних моєї дитини захищена, коли її вчитель використовує цифрові інструменти для навчання? https://bit.ly/2ZsulAh
9. Як я можу перевірити, на що моя дитина підписалася в Інтернеті?
10. Як захистити конфіденційність дитини в Інтернеті? https://bit.ly/30VKTkf
11. Що робити, якщо я підозрюю, що пристрій моєї дитини зламали?
12. Який пароль є безпечним в Інтернеті? https://bit.ly/316R5Gm
Корисним також буде відеокурс про приватність та безпеку для дітей, батьків та вчителів:
Приватність у Telegram – https://cutt.ly/WRreig8
Як встановити двофакторну аутентифікацію в Телеграм? – https://bit.ly/3jDS7jh
Що я маю знати про безпеку мого акаунту в Телеграмі? – https://bit.ly/3nwswKl
Як налаштувати приватність в Телеграмі? – https://bit.ly/3mjaqMq
Приватність у Tiktok – https://cutt.ly/XRrexPA
Що про мене знає ТікТок? – https://bit.ly/3GqIT3U
Як встановити двоетапну перевірку в ТікТок? – https://bit.ly/3pGZPx2
Як налаштувати приватність акаунту в TikTok? – https://bit.ly/3pIPm4k
Приватність та безпека в Instagram? – https://cutt.ly/JRrw71W
Як обмежити хейт спіч в Instagram? – https://bit.ly/3Es1AT7
Як налаштувати приватність коментарів в Instagram? – https://bit.ly/3BiKrcw
Як налаштувати приватність розповідей в Instagram та приховати свій мережевий статус? – https://bit.ly/3CklEG8
Як встановити двофакторну аутентифікацію в Instagram? – https://bit.ly/2ZAGUJx
Як налаштувати приватність дописів в Instagram? – https://bit.ly/3BeJAti
Як дізнатися, які дані про вас має Instagram? – https://bit.ly/2XTL6DA
Як контролювати те, хто може надсилати вам повідомлення? – https://bit.ly/3BiGG6L
Як налаштувати приватність акаунту в Instagram? – https://bit.ly/3BhHqsN
Приватність у Facebook https://cutt.ly/DRregP0
Як встановити двофакторну аутентифікацію у Фейсбук? – https://bit.ly/3bfOQ5d
Як дізнатися, яку інформацію про мене збирає Фейсбук? – https://bit.ly/3ElEehU
Як контролювати, хто мене може знайти у Фейсбук? – https://bit.ly/3nBP38v
Як налаштувати реакції на публікації та приховати мій мережевий статус? – https://bit.ly/3CoRZvI
Як налаштувати, хто може бачити мої дописи у Фейсбук? – https://bit.ly/3Cn0B5N
Як обмежити дані, які про мене збирає Фейсбук? – https://bit.ly/3nAUW5T
Усі матеріали є безкоштовними.
Як сприяти безпеці підлітків в інтернеті?
Підлітки 15-18 років технічно освічені та добре орієнтуються в інтернеті. Незважаючи на самостійність і незалежність, вони все ж потребують нагадування про необхідність дотримання правил поведінки в Мережі та заходах безпеки.
Для осіб цього віку характерні переживання, пов’язані з власною зовнішністю, прийняттям їх однолітками, визнанням оточуючими їх здібностей і вмінь. Зміни в поведінці викликані гормональною перебудовою організму та психологічними змінами, прагненням до самопізнання, самоствердження і самостійності. Криза інтересів є схожою та суттєвою проблемою підліткового віку. Дитина по-новому починає дивитися на навколишнє – предмети, явища, людей, світ у цілому. Відкриття нових сторін речей і процесів викликає нові потреби, мотиви, бажання, інтереси, цінності 14 . Підлітки шукають себе, тому нерідко страждають від почуття самотності і не відчувають себе членами суспільства. Слід відзначити, що пошук власного кола спілкування підлітком йде паралельно його психологічному відокремленню від батьків. У кіберпросторі вони задовольняють свою потребу в спілкуванні і знаходять друзів.
1. Розкажіть дитині про правила конфіденційності і поведінки в Мережі та її особисту відповідальність.
2. Повідомте про ризики, яких вона може зазнати, відвідуючи інтернет.
3. Дитина має вміти орієнтуватися у просторі Мережі, правильно користуватися пошуковими сервісами, відсіювати небажані електронні повідомлення і за жодних обставин не надавати про себе в Мережу особисту інформацію.
4. Навчіть, як правильно себе поводити у випадках зустрічі з шахрайством та іншими фактами порушення закону.
5. Привчіть поважати авторські права інших людей.
6. Поясніть, що скачуючи з інтернету файли аудіо-, відео- або текстового форматів, вона може не тільки порушити закон, а й завантажити вірус чи програму-шпигуна на власний комп’ютер.
7. Створіть сімейні правила безпеки і роз’ясніть причини необхідності дотримання встановлених внутрішніх правил.
8. Виявляйте інтерес до віртуального життя дитини, обговорюйте з нею її інтернет-враження
9. Обговорюйте з дитиною питання здорових статевих стосунків і сексу. Це дасть можливість дещо послабити її цікавість і підготувати до правильної реакції, якщо вона випадково потрапить на ресурси з дорослим змістом.
11. Розкажіть дитині про ризики спілкування у приватному режимі.
12. Навчіть дитину уважно ставитися до інформації, яку вона отримує з інтернету, щоб вона вміла відрізняти правду від брехні.
13. Розповідайте про різноманітні способи перевірки інформації.
14. Наполягайте на відвіданні перевірених ресурсів інтернету.
15. Привчіть дитину не зустрічатися зі знайомими по Мережі в оффлайні, а як що така проблема все ж таки виникне, проконтролюйте її нові контакти.
16. Навчіть дитину радитися з вами перш ніж здійснити покупку через інтернет.
17. Намагайтесь бути ознайомленими з сайтами, які відвідує ваша дитина. Це надасть можливість здійснювати певний контроль за діяльністю дитини в Мережі та зменшить вірогідність потрапляння до інтернету особистої інформації про неї та її близьких.
Підготовлено за матеріалами посібника: ДІТИ В ІНТЕРНЕТІ: ЯК НАВЧИТИ БЕЗПЕЦІ У ВІРТУАЛЬНОМУ СВІТІ. - І.В.Литовченко, С.Д.Максименко, С.І.Болтівець, М.-Л.А.Чепа, Н.М. Бугайова.-К.: Видавництво: ТОВ «Видавничий Будинок“Аванпост-Прим”,2010.– 48 с. (Посібник для батьків).