Всеукраїнська акція “16 днів проти насильства”


 Найвищою цінністю будь – якої держави, у тому числі й України, є людина, її життя і здоров’я, честь, і гідність, недоторканність та безпека. Реалізація соціальної політики України вимагає чіткої, цілеспрямованої та злагодженої роботи задля соціального забезпечення та підтримки осіб, що опинилися у важких життєвих обставинах. Життєве неблагополуччя може бути спричинене різними факторами, зокрема перебування людини у ситуації торгівлі людьми або ж у зв’язку із вчиненням насильства в сім’ї. З метою привернення уваги жителів району до актуальних для українського суспільства проблем подолання насильства в сім’ї та протидії торгівлі людьми затверджено план заходів проведення в районі акції “16 днів проти насильства”. Мета акції – привернути увагу громадськості до проблеми насильства в сім’ї щодо жінок, жорстокого поводження з дітьми, рівних прав чоловіків та жінок, а також збільшити розуміння та обізнаність про проблему насильства та шляхи її вирішення, сприяти утвердженню ненасильницької ідеології в українському суспільстві. Упродовж 16 днів, з 25 листопада до 10 грудня, акцентується увага на важливість подолання будь-яких форм насильства у громадській чи приватній сферах, що є порушенням прав людини. Дати початку та завершення акції вибрані не випадково, вони створюють символічний ланцюжок: 25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок, 29 листопада – Міжнародний день захисників прав жінок, 1 грудня – Міжнародний день боротьби зі СНІДом, 2 грудня – Міжнародний день за відміну рабства, 3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями, 5 грудня – Міжнародний день волонтера, 9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією, 10 грудня – Міжнародний день прав людини.

Насильство в сім’ї – це результат свідомих агресивних дій одного члена сім’ї щодо іншого. Насправді правопорушники втрачають контроль в результаті внутрішнього психічного та психологічного розладу; “причина”, яка провокує насильницьку поведінку, не має великого значення. Щоб не втратити контроль над своїми діями можна просто вийти з кімнати чи квартири, звернутись за допомогою до фахівців, котрі допоможуть тобі “гасити” імпульси агресії шляхом самоконтролю.

В разі необхідності можна звернутись до фахівців: 

Національної гарячої лінії запобігання насильству та захисту прав дитини за телефонами (безкоштовно): 

Зі стаціонарного тел. по всій Україні: 0 800 500 335 

Із мобільного тел.: 386 

Національної гарячої лінія з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів: 0 800 505 501 

Із мобільного тел.: 527 В екстрених випадках та стосовно розшуку осіб, зниклих за кордоном , – 

на гарячу лінію Укрбюро Інтерполу: (044) 254 98 36.

Не будьмо байдужими до тих хто поряд!
Спільними діями ми можемо відстояти свої права !!! 

Насильство в сім’ї є однією з найактуальніших соціальних проблем, з якою зустрічається велика кількість населення. Нині Україна потерпає від жорстокої соціальної і моральної кризи, що, в першу чергу, породжені нестабільною економічною ситуацією. Сімейне насильство в Україні усе ще залишається латентним явищем, яке виходить на поверхню тільки тоді, коли приховати проблему вже неможливо. 25 листопада - Міжнародний день боротьби з насильством проти жінок. Свято було проголошено 17 грудня 1999 року Генеральною Асамблеєю ООН. Історичною передумовою Дня стала подія, що відбулася в 1961 році в Домініканській Республіці. За наказом диктатора Рафаеля Трухільо були по-звірячому вбиті три сестри Мірабал, які були політичними активістками. ООН запропонувала урядам, міжнародним організаціям проводити в цей день заходи, спрямовані на привернення уваги громадськості до цієї проблеми. 11 листопада 2001 року Верховна Рада України прийняла Закон «Про попередження насильства в сім’ї», цим самим протидія ґендерному насильству стала частиною державної політики. У Міжнародний день боротьби проти насилля над жінками розпочинається щорічна акція «16 днів проти насильства». Ця кампанія проходить не тільки в Україні. Основними завданнями акції є, зокрема, привернення уваги громадськості до актуальних для українського суспільства проблем подолання насильства в сім’ї, протидії торгівлі людьми та жорстокого поводження з дітьми, гендерного насильства та забезпечення рівних прав жінок і чоловіків. В Україні, за даними досліджень, кожна друга жінка потерпає від насильства в сім’ї, 30% із них стали жертвами у віці до 18 років. Більш ніж половина постраждалих жінок постійно проживають з агресором і не знають, де отримати допомогу. Близько 75% жертв різних видів насильства ні до кого не зверталися за допомогою, решті – допомагали родичі. Ґендерно-обумовлене насильство, незалежно від форми його прояву (сексуальне, економічне, фізичне чи психологічне насильство, торгівля людьми), викликає серйозне занепокоєння в умовах кризи та становить ризик для територій, уражених військовим конфліктом, може виникнути загострення і так непростої ситуації. Збройний конфлікт – це завжди насильство, його наслідки позначаться, зокрема, і на розповсюдженні домашнього насильства і насильства над жінками, тому, що виникають як матеріальні проблеми, так і проблеми самореалізації, працевлаштування, соціальної адаптації після періоду перебування в екстремальних умовах. Якщо ви чи ваші рідні стали жертвами насильства, пам’ятайте: за допомогою завжди можна звернутися! Національна «гаряча» лінія з питань попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації – 0-800-500-335; 386 (з мобільного), Національна дитяча «гаряча» лінія – 772. 

Пам’ятка учням

1. Пам’ятайте, що насильство над вами, здійснене вашими батьками, не є нормою життя. Насилля – неприпустима річ у стосунках людей. 
2. У сім’ї ви маєте право на те, щоб до вас ставилися з повагою, не ображали. 
3. Пам’ятайте необхідні правила безпеки: зокрема, не варто тут же кидатися на допомогу, коли тато б’є маму, особливо коли він - з небезпечними предметами в руках; ваше завдання – якомога швидше сховатися, залишити домівку взагалі – на допомогу покличте дорослих, які краще знають, як діяти за таких обставин. 
4. Ви маєте право на захист, якщо навіть найрідніші люди принижують вашу гідність. 
5. Поділіться своїми проблемами з учителем, класним керівником, психологом, зверніться до міліції. 
6. Не вірте у погрози з боку кривдників. 
7. Ви маєте право висловлювати і відстоювати свою думку. Чітко і однозначно висловлюйте осуд щодо насильницької поведінки взагалі. 
8. Знайте, коли вас постійно контролюють, принижують, примушують до чогось, використовують в спілкуванні з вами лайливі слова – це насильство. 
9. Не вважайте, що ви заслужили на таке ставлення з боку дорослих. Ніхто, в тому числі ваші батьки, рідні, не мають права принижувати вас, поводитися жорстоко стосовно дитини – це карається законом. В Сімейному кодексі (ст.. 150, ч. 7) написано: «Забороняються фізичні покарання дітей батьками. Та інші види покарань які принижують людську гідність. Дитина може подати до суду, до громадських організацій, якщо виховання не належне». 
10. Навчаться розрізняти поняття «добро» і «зло». Все, що принижує людську гідність – є зло, все, що звеличує гідність людини – добро. 

Пам’ятка батькам 

1. Пам’ятайте, що першим університетом життя для дитини є та сім’я в якій народилася дитина. Завдання обох батьків полягає в тому, аби створити в сім’ї атмосферу любові, довіри, духовного настрою та комфорту. 
2. Не дивіться на дитину як на особисту власність. Ви дали дитині фізичне тіло, а душа Ії належить світові. Сприймайте дитину як особистість єдину, унікальну і неповторну. 
3. Не виражайте часто свого незадоволення, критики – це тільки породжує антагонізм в стосунках дітей і батьків. 
4. Давайте дітям можливість відчувати Ваше визнання і схвалення. 
5. Ніколи не старайтесь запевнити дитину в тому, що вона погана. 
6. Будьте тактовними в стосунках з дітьми. 
7. Давайте приклад емоційного самоконтролю і витримки. 
8. Показуйте приклад позитивних дій та вчинків дітям не на словах, а в конкретних справах. 
9. Насильство над дітьми – це протиприродний акт, який забороняється законом. Так, в Сімейному кодексі сказано таке: «Забороняються фізичні покарання дітей батьками та інші види покарань, які принижують людську гідність. Дитина має право на належне батьківське виховання». 
10. Завжди давайте дитині шанс на право бути кращою. 
11. Пам’ятайте, що в сім’ї дитина пізнає, як взаємодіяти з іншими людьми, як ставитися до себе і до оточення, як упоратися з труднощами і, за великим рахунком, що таке життя. 

Телефонуй на Національну «Гарячу лінію» з питань протидії насильству та захисту прав дитини, щоб отримати допомогу – 386 (безкоштовно для абонентів МТС та Київстар)