Виклики та рішення у вихованні дітей у цифрову епоху.

 Цифрові технології - сьогодні важлива частина світу, тому потрібно навчити дитину ними користуватися

Технологічний прогрес призвів до того, що сьогодні технології впливають на всі сфери нашого життя. Такому впливу піддаються не тільки дорослі, а й діти. Дуже скоро наші діти стануть молодими людьми, які з дитинства розбираються в технологіях. Це може принести їм користь. Однак, якщо зараз не навчити дітей правильно використовувати технології, у майбутньому шкоди від них може бути більше.

Розглянемо кілька важливих порад, які допоможуть вам правильно застосовувати технології в навчанні і вихованні дітей.

У чому полягають труднощі виховання дітей у цифрову епоху

У сучасному світі батьки стикаються з безліччю труднощів, коли виховують дітей серед такого розмаїття технологій.

  • Переваги цифрових технологій очевидні, але разом з тим ми недостатньо підготовлені для того, щоб впоратися з їх недоліками. Тому, застосовуючи технології в навчанні дітей, ми піддаємо їх ризику.
  • Обмеження часу за екраном - це проблема не тільки дітей, а й дорослих. Не дивуйтеся, якщо ви будете обмежувати час дитини за комп'ютером, а вона відповість вам, щоб ви й самі менше сиділи за монітором.
  • Сьогодні кібербулінг стає все більш поширеним явищем. Але, на жаль, ми досі не знаємо, як захистити від нього дітей. Найчастіше в таких випадках батьки змушують дитину видалити сторінку в соціальній мережі. Однак це не гарантує вирішення проблеми.
  • Тенденція ставити і збирати «лайки» під фотографіями і постами може викликати у дітей емоційну залежність. Вона може вийти з-під контролю, якщо не звертати на це уваги.
  • Інтернет настільки переповнений інформацією, що іноді буває важко контролювати, який контент переглядає дитина. Досить кількох кліків миші, щоб дитина потрапила на сайт непристойного змісту.

Як ефективно виховувати дитину в цифровому світі

Розглянемо кілька порад, які допоможуть вам виховувати дитину в епоху цифрових технологій.

1. Більше часу проводьте всією сім'єю і розумно скорочуйте час за екраном.

Більшість занять за комп'ютером будуть сприяти загальному розвитку дитини. Переконайтеся, що ви встановили розумні обмеження у використанні гаджетів для своїх дітей. Компенсуйте цей час сімейними заняттями, іграми, читанням тощо. Це буде сприяти загальному розвитку дитини.

2. Плануйте перегляд телебачення та інтернет-сайтів для всієї родини

У повсякденному житті важливо дотримуватися балансу між усіма видами діяльності. Навіть якщо трохи збільшити час на перегляд телевізора або інтернет-серфінг, у вас може не залишитися часу на інші важливі справи.

3. Стати хорошим прикладом для наслідування

Діти краще засвоюють урок із вчинків батьків, ніж з їх слів. Батьки - це перші вчителі в житті дитини, тому переконайтеся, що ви є хорошим прикладом для наслідування для своєї дитини. Обмежте для себе використання соціальних мереж - це дуже ефективний метод, якщо ви хочете, щоб ваша дитина вчинила так само.

4. Ніколи не користуйтеся телефоном, щоб заспокоїти дитину

Останнім часом батьки часто дають дитині смартфон, щоб заспокоїти її. Якщо дитина впадає в істерику або виходить з-під контролю, батьки включають їй мультфільм або гру на смартфоні. Однак в довгостроковій перспективі це може стати проблемою.

5. Спілкуйтеся з дитиною

Регулярне живе спілкування з дитиною допомагає батькам краще розуміти її. Також живе спілкування допомагає дитині розвивати мовні навички.

6. Створіть удома зону, вільну від гаджетів

Якщо ви домовитеся з сім'єю не використовувати гаджети в певних місцях будинку або в певних ситуаціях (наприклад, під час прийому їжі, сімейних зустрічей тощо) - це допоможе обмежити час, проведений за екраном. Почніть з того, що вимикайте телевізор і відкладайте в бік смартфони під час їжі або сімейного спілкування. Це допоможе дітям і батькам не відволікатися від прийому їжі або бесід. Можливо, ви помічали, що іноді діти навіть не пам'ятають, що їли на вечерю, тому що були занадто захоплені листуванням у соціальних мережах або переглядом телепрограми.

7. Співпрацюйте зі шкільними вчителями дитини

Батьки і вчителі повинні співпрацювати, щоб навчити дитину відповідально використовувати цифрові технології. Багато шкіл сьогодні використовують різні методи онлайн-навчання. Батьки повинні підтримувати вчителів у використанні таких методів і використовувати їх вдома, при цьому контролюючи дітей належним чином.

Як контролювати дітей у цифрову епоху

Виховання дітей у цифрову епоху може виявитися непростим завданням, але немає нічого неможливого. Розглянемо кілька порад, як ви можете контролювати дитину у використанні цифрових технологій.

  • Переконайтеся, що ви використовуєте налаштування, які обмежують доступ дитини до контенту, що не прийнятний для неї за віком.
  • Вкрай важливо пояснити дитині, наскільки небезпечні інтернет-шахрайство або ситуації, коли хтось пише їм повідомлення сексуального характеру.
  • Постарайтеся не бути занадто різкими з дітьми. Діти неминуче роблять помилки, використовуючи соціальні мережі. Батьки повинні тактовно поводитися в таких ситуаціях і намагатися перетворити такі помилки на урок для дітей.
  • У разі кібербулінгу або інших серйозних ситуацій можуть знадобитися рішучі дії. Слідкуйте за історією браузера дитини і її поведінкою. Якщо буде потрібно, зверніться за професійною допомогою.

Сподіваємося, що ці поради допоможуть молодим батькам ефективно виховувати дитину в цифрову епоху і навчать правильно користуватися електронними пристроями.

Світлана Ройз пропонує прості ігри для дітей різного віку.

 Вимушені переїзди чи омріяна мандрівка з дітьми — це довгі години дороги, які можуть стати випробуванням для дорослих. 🙌 Але є спосіб, як скерувати активність дитини, відволікти її та перетворити саму дорогу на розвагу, розвиток та радість. 

Дитяча психологиня Світлана Ройз пропонує прості ігри для дітей різного віку. Дивіться на картках та зберігайте цей допис для майбутніх поїздок. Легкої та безпечної дороги!


ПРАКТИКИ УСВІДОМЛЕНОСТІ ДЛЯ ЗМЕНШЕННЯ СТРЕСУ.

 Висвітлюється питання усвідомленого харчування як способу протидії стресу. Проте для його зменшення варто використати інші практики усвідомлення й уважності, що допомагатимуть паралельно із харчуванням турбуватись про ментальне здоров’я. 

Медитація

Численні дослідження показують, що медитація зменшує стрес, хоча велика частина досліджень зосереджена на зв’язку медитації та нормалізації кров’яного тиску. Медитативні практики можуть допомогти людині стати більш уважною до вибору їжі. З набуттям досвіду ви зможете краще звертати увагу на бажання схопити їжу, насичену жиром і цукром, і гальмувати цей імпульс.

Прості фізичні вправи  

Хоча рівень кортизолу змінюється залежно від інтенсивності та тривалості вправ, прості фізичні вправи (відомі нам ще з уроків фізкультури) можуть притупити деякі негативні наслідки стресу. Але деякі види фізичної діяльності, наприклад, йога, цигун, тай-чі, містять елементи як вправ, так і медитації, тому діють комплексно.

Соціальні контакти й кола за інтересами

Друзі, сім’я та інші джерела соціальної підтримки можуть слугувати певним буфером для людини, яка проживає стрес. Наприклад, дослідження показують, що люди, робота яких напряму пов’язана зі стресовими ситуаціями, наприклад, рятувальники, пожежники, лікарі швидкої допомоги, мають краще психічне здоров’я, якщо вони мають адекватну соціальну підтримку. Але навіть людям, які живуть і працюють в звичайних умовах, час від часу потрібна допомога друзів і родини.


Поєднання поведінкових прийомів, які формують фундамент усвідомленості, у поєднанні зі знаннями про здорове харчування може значно покращити якість життя, зменшити негативні наслідки стресу та триматиме вас в балансі. Навіть тепер, в умовах війни та викликів, пов’язаних з цим, практики усвідомленості допомагають зменшити тривожність. У будь-якому випадку зосередження на відчуттях і практикування усвідомленості – це хороша інвестиція у здоровий спосіб життя.